کد خبر: 11217

IPTV و OTT دو محرک رشد باند وسیع ثابت

سینا: طبق تحقیقات موسسه Digital TV تا سال ۲۰۱۷ با افزایش تقاضای استفاده از IPTV و خدمات OTT تعداد مشترکین باند وسیع در جهان به ۷۴۵ میلیون خانوار می‌رسد.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، این پیش‌بینی باتوجه به روند رشد این بازار است و تعداد مشترکین باند وسیع از ۴۷۳ میلیون مشترک در سال ۲۰۱۰ به ۵۷۸ میلیون مشترک تا پایان سال ۲۰۱۲ خواهد رسید.
در این میان از ۱۶۷ میلیون مشترک جدید باند وسیع که تا سال ۲۰۱۷ افزوده خواهند شد، بیشترین سهم مربوط به کشور چین با ۷۳ میلیون مشترک و هند با ۲۲ میلیون مشترک خواهد بود.
نیاز به سرعت بالا برای تماشای ویدئو از طریق IP موجب رشد سریع باند وسیع می‌شود. مساعدت و همکاری دولت‌ها در این بخش بسیار مهم است. بسیاری از دولت‌ها پروژه ملی شبکه باند وسیع خود را با سرمایه‌گذاری گسترده در شبکه فیبر نوری دنبال می‌کنند. در سایر کشورها اپراتورها در فضایی رقابتی تشویق به ساخت شبکه فیبر نوری می‌گردند.
تا سال ۲۰۱۷ حدود ۱۰ درصد از مشترکین باند وسیع به سرعتی بیش از ۱۰۰ مگابیت در ثانیه دسترسی خواهند داشت. این درحالی است که هم اکنون این رقم ۱٫۶ درصد است. کشور سوئد با میزان نفوذ ۲۵٫۵ درصد، بالاترین نسبت کاربران با سرعت بالا را از آن خود کرده است.
از سوی دیگر تعداد کاربرانی که به سرعت کمتر از ۲ مگابیت در ثانیه دسترسی دارند کاهش خواهد یافت. تا سال ۲۰۱۷ تعداد این نوع کاربران در چین از ۶۰ میلیون به ۳۷٫۷ میلیون کاهش می‌یابد و در ایالات متحده به صفر خواهد رسید.
در حالی که در کشور هند میزان کاربرانی که به سرعت پایین ۲ مگابیت در ثانیه دسترسی خواهند داشت از ۶٫۶ میلیون مشترک کنونی به ۱۱٫۴ مشترک می‌رسد.
درمجموع براساس این گزارش میزان نفوذ باند وسیع ثابت خانگی از ۴۰٫۳ درصدی کنونی تا سال ۲۰۱۷ به ۴۹٫۲ درصد خواهد رسید. این رقم در سال ۲۰۱۰ حدود ۳۳٫۵ درصد بوده است.نظرات غیرفعال است.