کد خبر: 12802

G/fast استاندارد جدید برای انتقال یک گیگابیت داده روی سیم مسی

سینا: معاونت حقوقی و تنظیم مقررات شرکت مخابرات ایران اعلام کرد:باتوجه به هزینه‌های بالای توسعه فیبر نوری تا منازل، این ایده که بخشی از مسیر با فیبر و بخشی با سیم مسی توسعه داده شود، همواره توسط اپراتورها و سایر بازیگران صحنه توسعه ارتباطات پیگیری شده است اما نیاز سرویس‌های جدید به پهنای باند بالا مانعی در بکارگیری سم مسی در مسیر دسترسی است.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از روابط عمومی شرکت مخابرات ایران، اخیرا اتحادیه جهانی مخابرات در حال توسعه استانداردی برای انتقال یک گیگابیت داده روی سیم مسی است.
این استاندارد که تحت عنوان G.fast مراحل آخر تصویب را طی می‌کند، به زودی امکان توسعه سرویس‌های پهن باند را بر بستر مسی تا ۲۵۰ متر فراهم خواهد کرد.
G.fast  استاندارد جدید پهنای باند اتحادیه بین‌المللی مخابرات است که یک گیگابیت داده را روی سیم تلفن‌های مسی موجود پیشنهاد داده است.
از آنجایی که این استاندارد برای انجام دانلود سریع تا فاصله ۲۵۰ متر طراحی شده است، هزینه نصب فیبرنوری بین نقطه توزیع و خانه‌های مردم حذف خواهد شد.
در نشست اخیر ژنو اولین مرحله تائید استاندارد ITU اتفاق افتاد، توصیه نامه ITU-T G.9700 که روش به حداقل رساندن خطر تجهیزات تداخل G.fast با سرویس‌های همه پخشی (Broadcast) از جمله داریو FM را ارائه می‌دهد، زمینه تائید G.fast را در اوایل ۲۰۱۴ هموار کرده است.
انتظار می رود G.fast توسط ارائه‌دهندگان سرویس فیبرنوری تا درب منازل توسعه پیدا کند. سرویس‌هایی که انعطاف‌پذیری سرعت را برای پشتیبانی از پهنای باند فشرده فعال می‌سازند مانند پخش فیلمUltra-HDTV ، بارگذاری ویدئو و عکس با رزولوشن بالا و برقراری ارتباط از طریق ویدیو HD از جمله ســـــرویس‌هایی است که می‌توانند از G.fast بهره ببرند.
روند کاریG.fast ، مشارکت فعال تعداد زیادی از تامین‌کنندگان عمده خدمات، تولیدکنندگان تراشه و فروشندگان سیستم را متوجه خود کرده است.
یکی از ویژگی‌های مهم G.fast قابلیت راه‌اندازی توسط مصرف‌کنندگان و بدون نیاز به تکنسین است. برای ارائه‌دهندگان خدمات، قابلیت نصب خودکار هزینه اعزام تکنسین به خانه مشترک را حذف و در نتیجه سرعت ارائه خدمات جدید را بهبود می‌دهد.
استاندارد جدید G.fast با پروژه معماری سیستم انجمن پهنای باند و FTTdp هماهنگی دارد  ITU-Tو انجمن پهنای باند بمنظور حصول اطمینان از اینکه G.fast فرصتی مناسب برای استقرار FTTdp است به صورت مستمر بر این استاندارد نظارت داشته است.نظرات غیرفعال است.