کد خبر: 7467

Clear Motion Rate استاندارد جدید وضوح حرکتی در سامسونگ

سینا: یکی از فاکتورهای مهم و تعیین‌کننده در میزان کیفیت و قابلیت‌های یک پنل تصویری نرخ بازسازی تصویر یا Refresh Rate است؛ عاملی که قیمت نهائی محصول ارائه شده را نیز بطور کامل تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، این کمیت که با واحد هرتز بیان می‌شود، نشان دهنده تعداد زمان‌های بروز رسانی و آپدیت محتوای به نمایش درآمده بروی پنل در یک ثانیه است و نگفته پیداست که بالا رفتن این مقدار منجر به ساخت تصویری روان و بدون مشکل در موقعیت‌های مختلف بخصوص در تصاویر اکشن و پر تحرک خواهد شد.
مقدار reresh rate در پنل‌های ارزان قیمت و اصطلاحا entry-level بازار از ۵۰ تا ۶۰ هرتز آغاز شده و در پنل‌های میان قیمت به ۱۲۰ تا ۲۰۰ هرتز و در نمونه‌های پیشرفته ۴۰۰، ۶۰۰ و در مواردی بسیار خاص تا ۸۰۰ و ۱۲۰۰ هرتز نیز ادامه پیدا می‌کند.
حضور این اعداد مختلف و سردرگمی نسبی خریداران در هنگام انتخاب مدل‌های مناسب لزوم ایجاد استاندارد جدید و مشترکی را یادآور می‌شود که این مهم توسط سامسونگ با استاندارد جدید CMR صورت پذیرفته است.
CMR یا Clear Motion Rate واحد جدیدی برای اندازه کیفیت پنل در هنگام پخش سوژه‌های اکشن با سرعت‌های بالا فراهم می‌آورد که در محاسبه آن علاوه بر refresh rate دیگر فاکتورهای تعیین کننده این رده مثل مشخصات پردازشی و نور پس زمینه تصویر نیز نقش مهمی ایفا می‌کنند؛ یکی دیگر از نکات مهم قابل ذکر در موردCMR ارتباط مستقیم آن بارزولوشن تصویر به نمایش درآمده بروی پنل است که بدین ترتیب انعطاف پذیری بسیار بیشتری نسبت به واحد تکی refresh rate در آن به چشم می‌خورد.
تحلیل‌گر تصویر یا Image Processor بعنوان دومین عامل مهم در محاسبه CMR امکان تحلیل و پردازش سوژه‌های متفاوت تصویری در موقعیت‌های حرکتی گوناگون را فراهم می‌آورد.
در فناوری پیشرفته پردازش تصویر بویژه در مورد سوژه‌های با جابجائی شدید مثل مسابقات ورزشی و بازی‌های مدرن کامپیوتری فریم‌های متعددی در میانه تصویر جایگذاری می‌شوند که بدین ترتیب تمامی جزئیات نمای پیش‌رو حتی در پیچیده‌ترین فریم‌ها نیز در هر لحظه در دسترس تماشاگران قرار می‌گیرد.
موتور پردازش تصویر HyperReal Engine شرکت سامسونگ یکی از مثال‌های موفق در این زمینه محسوب می‌شود.نقش backlight technology یا فناوری کنترل نور پس‌زمینه در محاسبه CMRبه تنظیم دقیق نور خروجی متناسب با نرخ بازسازی تصویر در جهت کاهش زمان نورگیری و در نتیجه پرهیز از پدیده‌های معمولی همچون محو شدن تصویر در حین حرکت (Motion blur) و ماندن سایه تصویر قبلی بروی فریم جدید (ghosting) وابسته است.
در این زمینه نیز فناوری Ultra Clear Panel سامسونگ با افزایش ۳۰ درصدی کنتراست تصویر و در نتیجه کاهش بازتابش نور  تا بیش از ۳۰ درصدعملکرد بسیار موفقی نسبت به پنل‌های ساخته شده در سال ۲۰۰۹ این شرکت داشته است.
واحد‌های جدید CMR از رقم ۵۰ در مدل‌های entry-level با تشخیص خطوط ۵ پیکسلی آغاز می‌شود یک پله بالاتر در پنل‌های دارای رقم ۴۸۰ برای CMRقابلیت تشخیص خطوط ریز ۳ پیکسلی برای صفحه‌نمایش ایجاد می‌شود و در بالاترین رقم ثبت شده برای این استاندارد یعنی ۸۰۰ امکان تفکیک خطوط بسیار ریز ۱ پیکسلی نیز وجود خواهد داشت. بدین ترتیب با کمک استاندارد جدید CMR و در نظر گرفتن اعداد ثبت شده برای این منظور به راحتی می‌توان در مورد کیفیت و عملکرد تصویری یک پنل بر پایه یک عدد مشترک تصمیم‌گیری کرد.نظرات غیرفعال است.