کد خبر: 6150
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

۷۰ درصد ظرفیت وایمکس خالی است

سینا: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: ۷۰ درصد ظرفیت وایمکس کشور هنوز خالی است و درخواستی برای آن نیامده است.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، رضا تقی پور افزود: توسعه خدمات وایمکس در کشور نیاز به فرهنگ سازی دارد و تا کاربران هزینه خدماتی که دریافت می کنند را نپردازند، این امر میسر نمی شود.
وی درخصوص عدم توسعه سریع دسترسی به اینترنت پرسرعت در کشور توضیح داد: ارایه هر خدماتی هم به عرضه و هم به تقاضا نیاز دارد. این درحالی است که تنها یک هشتم پورت های منصوبه ADSL در کشور دایر شده است.
تقی پور افزود: خطوط اینترنت پرسرعت بدون تقاضا معطل مانده است. وقتی ظرفیت ایجاد شده بدون استفاده باقی مانده، ظرفیت سازی دوباره کار درستی نیست.
وی درباره علت وجود ارتباطات دایل آپ در کشور علیرغم وجود اینترنت پرسرعت اظهار داشت: خیلی از کاربران هزینه ۱۰ هزار تومان ماهانه برای اینترنت پرسرعت را هم نمی خواهند پرداخت کنند. علاقه ذاتی و ماهوی به اینترنت دایل آپ وجود ندارد بلکه تقاضا برای آن وجود دارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: منهای استان تهران در تمامی استان های کشور ظرفیت کافی برای واگذاری ADSL وجود دارد. در این دوره نیز تمرکز وزارت ارتباطات روی توسعه ظرفیت IP کشور است که امسال به بیش از ۱۰ برابر افزایش می یابد.
وی گفت: شبکه ملی اطلاعات که در برنامه پنجم توسعه به وزارت ارتباطات تکلیف شده و خیلی از کشورها این پروژه را نیز آغاز کرده اند، فناوری جدیدی است و اجازه شروع به کار آن را گرفته ایم و برای راه اندازی آن به ۱۸ تا دو سال زمان نیاز داریم تا در فاز نخست بین ۸ تا ۱۲ مگابیت بر ثانیه دسترسی هر کاربر به پهنای باند فراهم شود.نظرات غیرفعال است.