کد خبر: 11082

۱۳ در صد از شبکه‌های خانگی به بدافزارها آلوده هستند

سینا: یکی از تامین‌کنندگان امنیت شبکه دریافته است که ۱۳ درصد از شبکه‌های خانگی در آمریکای شمالی آلوده به بدافزارند. این تعداد شامل ۲٫۲ میلیون سیستم آلوده به باتنت‌ها نیز می‌شود.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، شرکت کایندسایت در گزارشی اعلام کرده است که بدافزارها به آلوده کردن سیستم‌های کاربران خانگی ادامه می‌دهند و در این روند حدود ۱۳ درصد یا نزدیک به یک هفتم شبکه‌های خانگی نشانه‌هایی از وجود لااقل یک سیستم آلوده نشان داده‌اند.
این شرکت که خدمات امنیتی برای تامین‌کنندگان عمده خدمات داخلی فراهم می‌کند می‌تواند تشخیص دهد که چه زمانی کامپیوترها سعی می‌کنند با دامنه یا سروری آلوده ارتباط برقرار کنند.
در فصل سوم سال ۲۰۱۲، حدود ۶٫۵ درصد از شبکه‌های خانگی نشانه‌هایی از میزبانی بدافزارهای بسیار خطرناک، مانند تروجان‌های بانکی یا نرم‌افزارهای بات را نشان داده‌اند و این در حالی است که ۸٫۱ درصد از آنها نشانه‌هایی از آلودگی‌هایی معمولی‌تر داشته‌اند که شامل نرم‌افزارهای تبلیغاتی یا جاسوسی بوده است. بعضی از سیستم‌ها هر دو نوع آلودگی را نشان داده‌اند.
کوین مکنامی، طراح امنیت و مدیر کایندسایت می‌گوید: در اغلب موارد، سیستم‌های آلوده کاربران به طور همزمان به سه یا چهار نوع بدافزار مختلف آلوده است. کسی که در ابتدا سیستم را آلوده ساخته آن را برای اهداف دیگر به سایرین اجاره می‌دهد.
باتنت زیرواکسس در صدر خطراتی است که سیستم‌های کاربران را تهدید می‌کند و ۲۹ درصد از تمام آلودگی‌های شبکه‌های خانگی را به خود اختصاص می‌دهد. سیستم‌های متعلق به ۸ درصد دیگر از کاربران خانگی آلوده به دو باتنت خطرناک دیگر شامل TDSS و الورین Alureon است.
دو بسته نرم‌افزاری تبلیغاتی و جاسوسی که کایندسایت آن را کم‌تر خطرناک تشخیص داده است ۲۰ درصد دیگر از شبکه‌های آلوده را به خود اختصاص داده‌اند.
محققان کایندسایت با استفاده از تعداد کل کامپیوترهای خانگی آلوده متصل به اینترنت و نیز میزان آلودگی‌ها، برآورد کرده‌اند که حدود ۲٫۲ میلیون کامپیوتر خانگی به زیرواکسس آلوده‌اند. این باتنت اساسا برای  کلیک بر لینک‌های تقلبی مورد استفاده قرار گرفته است، که طی آن از کامپیوترهای شخصی آلوده استفاده می‌شود و از طریق آن به ازای هر کلیک مقداری پول دیجیتال یا مبلغی به لینک گذار تعلق می‌گیرد.
مجرمانی که کنترل باتنت زیرواکسس را به عهده دارند در این برنامه اصلاحات مختلفی را صورت داده‌اند تا ظاهر فعالیت آن شبیه کلیک‌های واقعی در مرورگرهای واقعی باشد.نظرات غیرفعال است.