کد خبر: 9410

گولاتوری ایران برای انتقال دانش حوزه استاندارد و تایید نمونه به افغانستان آمادگی دارد

سینا: معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بازدید وزیر ارتباطات افغانستان و هیات همراه ایشان از سالن مانیتورینگ و آزمایشگاه استاندارد رگولاتوری عنوان کرد: تمامی تجهیزات ارتباطی قبل از تولید در داخل کشور یا وارد شدن از گمرک باید در این آزمایشگاه گواهی تأیید نمونه دریافت کنند برهمین اساس و با توجه به پتانسیل رگولاتوری ایران این آمادگی را داریم تا در زمینه تأیید نمونه تجهیزات و آموزش نیروی انسانی در حوزه استاندارد با رگولاتوری افغانستان همکاری کنیم.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، محمد کرم‌پور در این بازدید گفت: رگولاتوری ایران در انجام تمامی وظایف خود صاحب تفکر، مکتب و تئوری‌های دقیق علمی بوده و این مبانی نظری در رگولاتوری‌های سایر کشورها به شکل بومی قابل پیاده‌‎سازی است.
وی افزود: با توجه به موقعیت استراتژیک ایران در منطقه و پل ارتباطی بین دریای خزر و خلیج فارس، کشورمان به عنوان قطب انتقال صوت و تصویر جایگاه مهمی دارد.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به همکاری‌های آموزشی و انجام پروژه‌های مختلف ارتباطی با کشور دوست، برادر و هم‌کیش افغانستان اظهار کرد: امیدواریم این همکاری‌ها در زمینه تبادل اطلاعات در حوزه‌های مختلف رگولاتوری، کنترل و مدیریت طیف فرکانس و همکاری در مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی به ویژه ITU و APT، رفع تداخلات مرزی در باندهای HF و GSM تقویت شده و تداوم داشته باشد.
کرم‌پور از همکاری خوب رگولاتوری کشور افغانستان در کنفرانس جهانی ارتباطات رادیویی (WRC-2012) قدردانی کرد و گفت: در حال حاضر سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی طیف فرکانس در کشور را تا ۶۲ گیگاهرتز پایش می‌کند که در صدد هستیم این رقم را در سال جاری به ۱۱۰ گیگاهرتز برسانیم.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در تشریح جایگاه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات گفت: در ساختار رگولاتوری ایران دو وظیفه مقررات گذاری و اجرای مقررات پیش بینی شده است که کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با ریاست وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات وظیفه مقررات گذاری و تصویب آئین‌نامه‌های مربوط به حوزه ICT را به عهده دارد و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان دبیرخانه کمیسیون این مصوبات را اجرا می‌کند.
وی در پاسخ به سؤال وزیر ارتباطات افغانستان درباره خصوصی سازی در بخش ICT و نحوه تعرفه‌گذاری خدمات ارتباطی گفت: خصوصی سازی و آزادسازی براساس سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی در کشور اجرایی می‌شود. براساس قانون وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نرخ‌‎گذاری و تعرفه‌های خدمات ارتباطی براساس پیشنهاد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصویب می‌شود، اما دستورالعمل نحوه نرخ‌گذاری از سوی شورایی به نام شورای رقابت انجام می‌شود.
کرم پور با اشاره به اینکه در تهیه پیشنهادهای مربوط به تعرفه گذاری، نظرات اپراتورها و شرکت‌های خصوصی فعال در حوزه ارتباطات نیز در رگولاتوری مورد بررسی قرار می‌گیرد، افزود: کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تنها سقف تعرفه‌ها را مشخص می‌کند و اپراتورها براساس اصل رقابت می‌توانند قیمت خدمات را پائین‌تر بیاورند.
امیر زیسنگی، وزیر ارتباطات افغانستان نیز در این دیدار با اشاره به جایگاه مهم رگولاتوری گفت: رگولاتوری در هرکشور دو وظیفه مهم ارتقای ارتباطات و نظارت، تأمین امنیت و کیفیت ارتباطات آن کشور را به عهده دارد.
وی با اشاره به شباهت‌های ساختار رگولاتوری ایران و افغانستان افزود: در حال حاضر تنها بخش پست از وزارت ارتباطات افغانستان جدا بوده و مدیریت فعالیت‌های حوزه پست در بخشی جدا از رگولاتوری انجام می‌شود.نظرات غیرفعال است.