کد خبر: 12978

گسترش بدافزارهای آندروید

سینا: در سال ۲۰۱۲، ۷۹ درصد از بدافزارها بر دستگاههای آندرویدی متمرکز بودند و بر همین اساس هم دولت امریکا به کارکنانش دستور داده است که از ابزار ایمنی استفاده کنند و آنها را روزآمد نگه دارند.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، سیستم عامل آندروید گوگل همچنان هدف اصلی تهدیدات بدافزاری است. بنا بر اعلام وزارت امنیت داخلی امریکا، در سال ۲۰۱۲، آندروید هدف ۷۹ درصد از تهدیدات بدافزاری بود که این رقم در مورد iOS تنها ۰٫۷، برای بلکبری ۰٫۳ و برای ویندوز موبایل هم ۰٫۳ درصد بود.
در این گزارش آمده است که بنا بر گزارشهای صنعتی، ۴۴ درصد از کاربران آندروید هنوز از نسخههای قدیمی که در سال ۲۰۱۱ منتشر شدهاند، استفاده میکنند و این نسخهها دچار ضعفهای امنیتی عدیده‌ای هستند که در نسخههای بعدی اصلاح شده است.
بنا بر این گزارش، سه تهدید اصلی امنیتی در این نسخههای آندروید وجود دارد: اولین آنها تروجانی است که سرویس پیامک را مورد حمله قرار میدهد و تقریبا نیمی از برنامههای کاربردی را که هم اکنون در حال انتشارند آلوده کرده است. این تروجان باعث ارسال پیامک به شماره تلفنهای موجود در دستگاه میشود و برای کاربر صاحب وسیله هزینههای اضافی ایجاد می کند.
دومین مورد، روتکیت، بدافزاری است که از ضدبدافزارهای معمول پنهان میماند و اطلاعات کاربر، چون گذرواژه و مکان و سایر موارد را بدون آگاهی وی ثبت میکند.
سومین مورد، دامنههای تقلبی گوگل پلی (Google Play) ‌است که که به کاربران امکان مرور و دانلود نرمافزارهای کاربردی، فیلمها، کتابها و موسیقیها و سایر انواع محتوا را میدهد و در عین حال اطلاعات کلیدی و حساس آنها، مانند دادههای مالی و اطلاعات ورودی را به سرقت میبرد.
اندروید پرکاربردترین سیستم عامل موبایل شناخته میشود و به دلیل رشد وابستگی به وسایل موبایل در میان مسوولان دولتی، فدرال و محلی امریکا، نحوه استفاده و حفظ امنیت و روزآمد بودن این ابزار روز به روز برای دولت امریکا اهمیت بیشتری یافته است.
افزایش رخدادهای بدافزاری
در اوایل ماه جاری، شرکت ترند مایکرو (Trend Micro) هشدار داد که ضعفهای امنیتی آندروید از جمله نگرانیهای اصلی امنیتی آن هستند.
به گفت جی دی شری، معاون فناوری‌های ترند مایکرو، به دلیل ماهیت شکسته شبک آندروید، رساندن نسخههای به روز شده به کاربران در زمان مناسب بسیار دشوار است و تا زمانی که محافظت از دستگاههای موبایل به اندازه محافظت از کامپیوترهای خانگی اضطراری نشود، این تهدید همچنان به رشد سریع خود ادامه خواهد داد.
بنا بر اعلام ترند مایکرو، سه سال طول کشید تا رقم نرمافزارهای کاربردی پرخطر به ۳۵۰ هزار مورد برسد اما پس از آن، تنها در مدت شش ماه این رقم دو برابر شد.
لیندا بارابی، مدیر تحقیقات این شرکت میگوید که طی دومین سه ماهه، حجم دادههای سرقت شده نیز افزایش یافت که این امر حاکی از افزایش دقت و پیچیدگی این نوع از تهدیدات بود.نظرات غیرفعال است.