کد خبر: 11018

گزارش IDC از رشد گوشی‌های هوشمند در سه ماهه سوم ۲۰۱۲

سینا: بازار جهانی گوشی همراه در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۲ نسبت به سال قبل ۲٫۴ درصد رشد داشته است که توسط شرکت‌های بزرگی همچون سامسونگ، نوکیا و اپل که در صدر لیست پنج فروشنده برتر تلفن همراه قرار دارند، هدایت می شود.

به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، بنابر گزارش موسسه IDC، فروشندگان در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۲ موفق به فروش ۴۴۴٫۵ میلیون گوشی موبایل شده‌اند در حالیکه این رقم در سال ۲۰۱۱ حدود ۴۳۴٫۱ میلیون بوده است.

در این میان سهم گوشی‌های هوشمند در مقایسه با ۱۲۳٫۷ میلیون گوشی در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۱ به رقم ۱۷۹٫۷ میلیون در سال۲۰۱۲ رسیده است که نشان دهنده رشد ۴۵٫۳ درصدی آن است.

در بین پنج فروشنده برتر گوشی‌های هوشمند در جهان، نوکیا جایگاه خود را به شرکت Research In Motion داده است. با رشد شرکت‌هایی نظیر سامسونگ و اپل در جهان و رشد بالای هواوی در چین نفوذ نوکیا به میزان زیادی کاهش یافته است و از لیست ۵ برند اول دنیا در گوشی‌های هوشمند خارج شده است.

تغییر سیاست این شرکت در استفاده از ویندوز موبایل به جای سیستم عامل سیمبین، فرصت کافی برای رقبای این شرکت فراهم آورد تا سهم بیشتری از بازار نوکیا را در ۱۸ماه گذشته از آن خود کنند.

هنوز هم بازار گوشی‌های هوشمند بازار نوظهوری محسوب می‌شود و این بدان معناست که فضای مناسبی برای رشد فروشندگان و سیستم عامل‌های دیگر وجود دارد.

درحال حاضر رقابت شدیدی بین دو فروشنده بزرگ گوشی‌های هوشمند در جریان است و شرکت‌های سامسونگ و اپل هر یک در حال تلاش در جهت ایجاد ویژگی‌های خاص برای پیشی گرفتن از دیگری هستند. شرکت سامسونگ حدود یک چهارم این بازار را از آن خود کرده است.

در آینده نزدیک گوشی‌های هوشمند نقش کلیدی در حفظ اتصال کاربران به شبکه تلفن همراه در هر نقطه و هر زمان خواهند داشت.

علاوه بر این کارایی بالا، ایجاد سرگرمی و چندرسانه‌ای بودن این نوع از گوشی‌ها موجب افزایش روند رو به رشد آنها خواهد شد که امکان ارایه وسیع سرویس‌هایی جدید و سازگار با گوشی‌های هوشمند را در آینده نزدیک فراهم خواهد کرد.نظرات غیرفعال است.