کد خبر: 10729

گارتنر: رشد بازار خدمات ابر عمومی بیشتر از حد انتظار بوده است

سینا: پیش‌بینی می‌شود که بازار خدمات وب اشتراکی در سال ۲۰۱۲ به میزان ۱۹٫۶ رشد یابد و در کل جهان به ۱۰۹ میلیارد دلار برسد.

به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، گارتنر در ماه سپتامبر گزارش داد که تمایل جهانی به خدمات ابر عمومی بیشتر از حد انتظار این شرکت و سایر تحلیلگران در حال رشد است.

هم اکنون پیش‌بینی می‌شود بازار خدمات وب اشتراکی در سال ۲۰۱۲ به میزان ۱۹٫۶ درصد رشد یافته، به ۱۰۹ میلیارد دلار در جهان برسد. خدمات فرایند کسب و کار (که به فرایند کسب و کار به مثابه خدمات یا BPaaS نیز معروف است) با ۷۷ درصد، بزرگ‌ترین سهم بازار را به خود اختصاص می‌دهد.

مطالعات گذشته نشان داد که خدمات ابری در سال ۲۰۱۲ به میزان ۱۲ تا ۱۵ درصد رشد می‌یابد و در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ نیز افزایش خواهد داشت.

همانطور که گزارش‌های پیشین نشان داده است، در بازار خدمات ابر عمومی ، زیرساخت به مثابه خدمات (IaaS) از بالاترین رشد در این بازار برخوردار است. انتظار می‌رود که این بخش ۴۵٫۴ درصد در سال ۲۰۱۲ رشد یابد.

اد اندرسن، مدیر تحقیقات گارتنر، می‌گوید: بازار خدمات ابری بخشی بسیار روبه رشد در کل بازار آی‌تی است. نکته کلیدی برای بهره‌برداری از این رشد، شناخت فرصت‌های موجود در بخش‌های خدمات و مناطق جغرافیایی و سپس اولویت‌بندی سرمایه‌گذاری‌ها بر اساس آن فرصت‌ها است.

به گفته گارتنر، BPaaS بزرگ‌ترین بخش محسوب می‌شود زیرا تبلیغات ابری یکی از زیربخش‌های آن است. پیش‌بینی می‌شود که BpaaS در سال ۲۰۱۲ به میزان ۸۴٫۲ میلیارد دلار رشد یابد، که این رقم بالاتر از رشد ۷۲ میلیارد دلاری آن در سال ۲۰۱۱ است. در سال ۲۰۱۱، تبلیغات ابری حدود ۴۷ درصد از کل بازار خدمات ابر عمومی را به خود اختصاص داد و به این ترتیب، این بخش بزرگ‌ترین سهم پیش‌بینی شده را در بازار مذکور از آن خود کرد.

در سال ۲۰۱۶، تبلیغات ابری همچنان حدود ۴۷ درصد از کل هزینه مصرفی خدمات ابر عمومی را به خود اختصاص خواهد داد.

نرم‌افزار به مثابه خدمات (SaaS) پس از موارد قبلی بزرگ‌ترین بخش بازار است و پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۱۲ به میزان ۱۴٫۴ میلیارد دلار رشد یابد و این درحالی است که میزان رشد پیش‌بینی شده برای IaaS از ۴٫۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱ به ۶٫۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲ رسید.

در سال ۲۰۱۰، بزرگی بازار IaaS کمتر از یک سوم کل بازار SaaS بود. در سال ۲۰۱۶، بازار IaaS  تقریبا معادل بازار SaaS رشد خواهد کرد.نظرات غیرفعال است.