کد خبر: 10993

گارتنر از رشد ۲۰ درصدی بازار خدمات ابری در سال ۲۰۱۲ خبر داد

سینا: بنابر مطالعات موسسه تحقیقاتی گارتنر بازار فضای رایانش ابری در سال ۲۰۱۲ حدود ۲۰ درصد رشد خواهد داشت و در مجموع در سطح جهان به ۱۰۹ میلیارد دلار یعنی ۹۱ میلیارد دلار بیشتر از سال ۲۰۱۱ خواهد رسید.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، سرویس‌های فرآیند تجاری (BPaaS) حدود ۷۷ درصد از ارزش کل بازار را به خود اختصاص داده‌اند و بزرگترین بخش آن را تشکیل می‌دهند.
زیرساخت‌هایی به عنوان خدمات IaaS سریع‌ترین رشد را در بازار خدمات پردازش ابری داشته است به نحوی که رشد ۴۵٫۴ درصدی را در سال ۲۰۱۲ خواهد داشت.
به گفته مدیر تحقیقات موسسه گارتنر به متظور استفاده از رشد بازار خدمات ابری، موسسات تجاری ابتدا باید به دقت تفاوت‌های موقعیت‌های جغرافیایی و اجزای مختلف خدمات ابری را بررسی کنند و با شناخت فرصت‌ها و روندها به اولویت‌بندی سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها بپردازند.
به گفته گارتنر،BPaaS  بزرگترین بخش خدمات ابری هستند زیرا شامل تبلیغات مبتنی بر پردازش ابری به عنوان یکی از زیرمجموعه‌ها می‌شوند.
در سال جاری پیش بینی شده است درآمد این بخش از رقم ۷۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱ به ۸۴٫۲ میلیارد دلار برسد.
تبلیغات مبتنی بر پردازش ابری تا چهار سال آینده ۴۷ درصد از کل مخارج پردازش ابری عمومی را در بر خواهند گرفت.
پس از BPaaS بزرگترین بخش خدمات مبتنی بر پردازش ابری را SaaS تشکیل می‌دهد که پیش‌بینی می‌شود درآمد حاصل از آن به ۱۴٫۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲ برسد.
هرچند آمریکای شمالی بزرگترین منطقه در استفاده از خدمات ابری است، در حال حاضر بنا به گفته گارتنر بالاترین نرخ رشد منطقه‌ای را در کشورهای آسیایی و اقیانوس آرام مانند هند، اندونزی، چین و نیز کشورهای آمریکای لاتین مانند آرژانتین، مکزیک و برزیل و کشور روسیه شاهد خواهیم بود.
آمریکای شمالی با رشد ۶۱ درصدی از ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۶ در خدمات مبتنی بر فضای رایانش ابری پیشتاز خواهد بود.نظرات غیرفعال است.