کد خبر: 11620

کره شمالی به توریست‌ها اجازه ورود تلفن همراه می‌دهد

سینا: کره شمالی که مدتی است از محدودیت‌های شدید خود در مورد تلفن همراه کم کرده است، از این پس به تعداد محدودی از بازدیدکنندگان خارجی از این کشور اجازه خواهد داد تا تلفن‌های همراه خود را نیز با خود به این کشور ببرند.

به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، اگرچه براساس مقررات امنیتی این کشور، تماس از طریق تلفن همراه میان افراد خارجی و محلی همچنان ممنوع است.

سال‌هاست که مقررات کره شمالی بازدیدکنندگان از این کشور را ملزم می‌کند گوشی‌های تلفن همراه خود را تا زمان ترک این کشور در مرزهای کره شمالی تحویل دهند.

حتی اریک اشمیت مدیرعامل گوگل نیز در سفر خود از پکن به پیونگ یانگ که اوایل ماه جاری صورت گرفت نیز مجبور شد تلفن همراه خود را در پکن بگذارد و بدون تلفن همراه به سفر خود ادامه دهد.

بنابر اعلام Koryolink تنها اپراتور ارائه دهنده خدمات نسل سوم تلفن همراه در کره شمالی، اکنون توریست‌های خارجی می‌توانند گوشی‌های واجد شرایط را پس از ثبت شماره سریال به این کشور وارد کنند و با خرید یک سیم‌کارت کره‌ای یا اجاره یک گوشی همراه با سیم‌کارت با بیشتر کشورهای خارجی، سفارت خانه‌های کشورها در پیونگ یانگ و هتل‌های بین‌المللی تماس برقرار کنند. این افراد می‌توانند با ژاپن و آمریکا نیز تماس برقرار کنند اما امکان تماس با کره جنوبی وجود ندارد.

تا سال ۲۰۰۸ هیچ اپراتور تلفن همراهی در کره شمالی وجود نداشت و با ورود اپراتور مصری اوراسکام تلکام و سرمایه‌گذاری مشترک با شرکتی از کره شمالی اپراتورKoryolink شکل گرفت که درحال حاضر حدود ۱٫۸ میلیون کاربر دارد.

تلفن‌های همراه تنها برای برقراری تماس‌های داخلی استفاده می‌شوند و حتی امکان دسترسی به سرویس‌های اینترنت محدود کره شمالی نیز برای کاربران وجود ندارد.نظرات غیرفعال است.