کد خبر: 16920

چین بخاطر بزرگترین کلاهبرداری تله‌کامی ۶۲ نفر را بازداشت کرد

سینا: چین در بزرگترین کلاه‌برداری تله‌کامی صورت گرفته، ۶۲ نفر را بازداشت کرده است که ۱۰ نفر آن‌ها تایوانی هستند و مضنون به کلاهبرداری از یک کنسرسیوم به رقم ۱۷ میلیون دلار هستند.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، آن‌ها مضنون به کلاهبرداری ۱۱۷ میلیون یوآنی درحدود ۱۷٫۹۹ میلیون دلار از یک دفتر ساخت و ساز از یک منطقه توسعه اقتصادی در شهر دویان هستند.
این شرکت ۲۹ دسامبر سال گذشته، برداشت پول از حساب بانکی خود را به پلیس گزارش داده بود.
خبرگزاری شینهوا گزارش داده است در زمان وقوع این کلاهبرداری، چندین نفر که خود را افسر پلیس، کارمند بانک و دادستان معرفی کرده بودند، به سرپرست مالی این شرکت مراجعه می‌کنند و اذعان داشته بودند که حساب‌هایی که او بررسی می‌کند، نیاز به بازنگری دارند و از او می‌خواستند تا نسبت به دانلود نرم‌افزاری از یک وب‌سایت اقدام کند و پس از آن کلاهبرداران می‌توانستند به حساب آن دفتر دسترسی داشته باشند.
پلیس گفته است این کلاهبرداری توسط تایوانی‌ها هدایت و مدیریت شده که افرادی را از چین استخدام کرده بودند تا از کشور اوگاندا تماس‌های تقلبی بگیرند.
چین طی هفته‌های اخیر به دلیل اخراج ۴۶ تایوانی متهم به مشارکت در رسوایی تله‌کامی و کلاهبرداری از این کشور تحت انتقادات بسیار سختی از سوی تایوان و سازمان‌ها حقوق بشری قرار گرفته است.
وزارت امنیت عمومی چین اعلام کرده است که به نظر می‌رسد مشارکت‌کنندگان در این رسویی در بیرون از جنوب شرقی آسیا، آفریقا و پاسیفیک قرار دارند.
علاوه بر دستگیری‌های صورت گرفته درباره این اتهام در کنیا، چین نسبت به دستگیری برخی در کشور مالزی نیز اقدام کرده است.
مقامات رسمی چین می‌گویند طی هفت سال گشته که با تایوان قرارداد رسمی به منظور پیگیری مجرمان امضا کرده‌اند، تاکنون ۷۷۰۰ کلاهبرداری تله‌کامی که ۴۶۰۰ تایوانی در آن‌ها مشارکت داشته‌اند، دستگیر کرده‌اند.نظرات غیرفعال است.