کد خبر: 15804

چقدر به مرورگرهای اینترنتی اطمینان دارید؟

سینا: کاربران بسیاری در سراسر جهان بنا بر حیطه شغلی یا استفاده روزمره خود، جهت ورود به حساب کاربری، ایمیل، سیستم‌های مدیریت اینترنتی و … مجبور هستند تا گذرواژه‌های بسیاری را در ذهن خود بسپارند و یا در حالت بد، آنها را از خاطر ببرند.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از روابط عمومی شرکت ایمن‌رایانه‌پندار نماینده انحصاری ضدویروس پاندا در ایران، این درحالی‌است که تقریبا تمامی مرورگرهای اینترنتی برای سهولت کاربران از ویژگی کاربردی تحت عنوان “Remember Passwords” استفاده می‌کنند.
طبیعی است که استفاده از این قابلیت در مرورگرها کمک به‌سزایی در سرعت کار و جلوگیری از اتلاف وقت خواهد داشت؛ از این طریق کاربران تنها با فشردن یک کلیک، بدون واردسازی مکرر گذرواژه‌ها، وارد حساب کاربری خود می‌شوند.
علاوه بر این، کاربران خانگی و چه کارمندان یک سازمان، دیگر دغدغه به فراموشی سپردن گذرواژه‌های خود را نخواهند داشت. مرورگرهای اینترنتی طوری تنظیم شده‌اند که کاربر به محض واردسازی یک گذر واژه جدید، در بالای نوار آدرس گزینه‌ای مانند “Remember Password” را به نمایش درآورند تا کاربر با کلیک روی آن در دفعات بعد، نیازی به وارد سازی مجدد آن نداشته باشد.
براساس گزارش شرکت پاندا سکیوریتی اسپانیا، تولیدکننده محصولات امنیت خانگی و تحت شبکه، استفاده صحیح از ویژگی‌های موجود در مرورگرهای اینترنتی حتی می‌تواند در بالاتر بردن سطح امنیت گذرواژه کاربران موثر باشد؛ چراکه با وارد نکردن گذرواژه‌ها به صورت مکرر، می‌توان از شر بدافزارهای Key Logger هم خلاص شد.
اما در مقابل می‌تواند یک آسیب جدی برای امنیت گذرواژه کاربران باشد، اولین نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد این است که تمامی گذرواژه‌های به خاطر سپرده مرورگر، در محلی ذخیره می‌شود که دسترسی به آنها غیرممکن نیست.
به عنوان مثال، مرورگر گوگل کروم که از محبوبیت نسبتا بالایی برخوردار است، تمامی گذرواژه‌های به خاطر سپرده را با ورود به آدرس chrome://settings/passwords/ به نمایش می‌گذارد.
گذرواژه‌ها تا زمانی که رمزنگاری شده و در یک پوشه مخفی نگهداری شوند، احتمالا امن خواهند بود اما نباید فراموش کرد که دسترسی به آنها از طریق یک بدافزار نه چندان پیشرفته هم امکان‌پذیر است.
از طرفی، تمامی گذرواژه‌ها روی یک سیستم رایانه‌ای ذخیره می‌شود؛ بنابراین کاربران دیگری که به آن سیستم دسترسی داشته باشند، عملا به تمامی حساب‌های کاربری شما دسترسی خواهند داشت.
شرکت پاندا سکیوریتی به منظور بالاتر بردن امنیت گذرواژه‌ها، به تمامی کاربران اینترنت توصیه می‌کند که در رایانه‌های عمومی مانند کتابخانه‌ها، کافی‌نت‌ها، مراکز پژوهشی و …، به هیچ عنوان گذرواژه خود را در مرورگر بخاطر نسپارند و پیشنهادی که بطور پیش‌فرض از مرورگر دریافت می‌شود را نادیده بگیرند.
همچنین از انتخاب گذرواژه‌های ساده و یکسان شدیدا خودداری شود، چراکه به سرقت رفتن آنها، پروسه ساده‌تری در پی خواهد داشت.
گذرواژه‌های خود را به‌طور پیوسته در بازه‌های روزانه یا هفتگی تغییر دهند.
سیستم خود را به یک ضد ویروس مطمئن و قدرتمند مجهز کنند؛ بدافزارهای جاسوسی که به منظور سرقت اطلاعات محرمانه و گذرواژه‌ها طراحی می‌شوند، اکثرا به دست برنامه‌های امنیتی مسدود و حذف خواهند شد.
در صورت استفاده از ضد ویروس، حتما به‌طور روزانه آن را به‌روزرسانی کنید تا بدافزارهای جدید هم توسط ماژول‌های حفاظتی ضدویروس، قابل شناسایی باشند.نظرات غیرفعال است.