کد خبر: 16645

پیشنهاد کمیسیون اروپا برای ارتقای سرویس‌های اینترنت موبایل با فرکانس ۷۰۰ مگاهرتز

سینا: کمیسیون اروپا پیشنهادی برای استفاده هماهنگ از باند ۷۰۰ مگاهرتز به منظور استفاده در سرویس‌های موبایل ارایه کرد.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، فرکانس‌های رادیویی بدون مرز طیفی از فرکانس‌ها هستند که باید در سطح اتحادیه اروپا به صورت هماهنگ استفاده شوند تا از هرگونه تداخل جلوگیری به عمل آمده و بتوان بر بستر آن سرویس‌های جدید مانند اتومبیل‌های متصل و مراقبت‌های بهداشتی از راه دور را در سراسر این قاره ارایه کرد. به علاوه با این کار، اتحادیه اروپا جلوی رشد بی‌رویه تقاضا برای اینترنت بی‌سیم پهن باند را خواهد گرفت و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ ترافیک اینترنت نزدیک به هشت برابر شود.
به عنوان بخشی از استراتژی ایجاد یک بازار واحد دیجیتال، این پیشنهاد باعث یک رویکرد متعادل بلند مدت برای استفاده از فرکانس‌های UHF خواهد شد که طیف ۴۷۰ تا ۷۹۰ مگاهرتز را تشکیل می‌دهد.
درحال حاضر، این باند بیشتر برای پخش تلویزیونی استفاده می‌شود و باتوجه به این پیشنهاد، بیشتر طیف ۷۰۰ مگاهرتز (۶۹۴ تا ۷۹۰ مگاهرتز)، تا سال ۲۰۲۰ در دسترس سرویس‌های تلفن همراه قرار خواهند گرفت.
این باند برای ارایه اینترنت با کیفیت بالا، ایده‌آل است و کاربران هر کجا که هستند، شهرستان‌های بزرگ، روستاهای دورافتاده کوچک، بزرگراه‌ها و غیره می‌توانند به اینترنت با کیفیت بالا دسترسی داشته باشند. باند فرکانسی در طی ۷۰۰ مگاهرتز (۴۷۰-۶۹۴ مگاهرتز)، به عنوان یک اولویت برای سرویس‌های ویدیویی در دسترس خواهد بود.
این رویکرد باعث خواهد شد اروپایی‌ها با تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند و حتی از طریق سرویس‌های تلویزیونی نیز به محتوای جدید دسترسی داشته باشند.
اتحادیه اروپا اعلام کرده است که این پیشنهاد نیز هم‌راستا با توافقنامه‌های بین‌المللی اخیر در استفاده از باند UHF از جمله باند ۷۰۰ مگاهرتز است.
این پیشنهاد شامل دو رویکرد اصلی است به‌طوری‌که در باند ۷۰۰ مگاهرتز یک برنامه‌ریزی مشترک برای ایجاد زیرساخت دسترسی به اینترنت پهن‌باند بی‌سیم در شرایط فنی هماهنگ انجام شود و اقدامات هماهنگی در حمایت از این انتقال صورت گیرد. همچنین در طیف‌های نزدیک به ۷۰۰ مگاهرتز، اولویت طولانی مدت، توزیع سرویس‌های چندرسانه‌ای ویدیویی برای استفاده عمومی همراه با یک روش انعطاف‌پذیر برای استفاده از این طیف برای آماده‌سازی سطوح مختلف دریافت تلویزیون دیجیتال زمینی (DTT) در کشورهای عضو است.
انتقال هماهنگ تا سال ۲۰۲۰
کمیسیون اروپا پیشنهاد کرده که نهایتا تا ۳۰ ژوئن سال ۲۰۲۰، باند ۷۰۰ مگاهرتز به اینترنت بی‌سیم پهن‌باند در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا اختصاص داده شود. برای رسیدن به این ضرب‌العجل، کشورهای عضو باید برنامه‌های ملی خود را برای پوشش شبکه و آزادسازی این باند تا ۳۰ ژوئن سال ۲۰۱۷ منطبق کنند. آن‌ها همچنین باید توافق هماهنگی مرزی را تا پایان سال ۲۰۱۷ به نتیجه برسانند. چنین طرح‌هایی به آرامی انتقال خواهند یافت و پوشش شبکه به خوبی تضمین می‌شود که این مساله به پر کردن شکاف‌های دیجیتالی، ایجاد شرایط لازم برای پوشش وسایل نقلیه و مراقبت‌های بهداشتی از راه دور کمک خواهد کرد.
دو عضو این اتحادیه یعنی کشورهای فرانسه و آلمان درحال حاضر مجوز استفاده از باند ۷۰۰ مگاهرتز را برای سرویس‌های تلفن همراه دارند. تعدادی از کشورهای عضو مانند دانمارک، فنلاند، سوئد و انگلستان نیز برای استفاده از باند ۷۰۰ مگاهرتز در چند سال آینده برنامه‌ریزی کرده‌‌اند.نظرات غیرفعال است.