کد خبر: 12951

وزیر ارتباطات از تدوین برنامه جامع برای فیلترینگ خبر داد

سینا: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: درباره فیلترینگ در حال تدوین برنامه‌ای جامع هستیم، ما معتقدیم سایت‌های مجرمانه نباید فعالیت داشته باشند اما از سوی دیگر نباید شرایط به گونه‌ای باشد که سایت‌های مفید و علمی در دسترس کاربران قرار نداشته باشند.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، محمود واعظی صبح امروز در جمع خبرنگاران در حاشیه افتتاح مراکز IXP افزود: حل این مشکل صرفا با حرف میسر نمی‌شود و لازم است که در این زمینه تجهیزات مختلف نیز مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.
وی درباره مصوبات شورای عالی فضای مجازی گفت: درحال حاضر شورای عالی فضای مجازی کمیته‌های متعددی دارد که این کمیته‌ها به خودی خود نمی‌توانند مصوبات این شورا را به دستگاه‌های مختلف ابلاغ کنند چراکه لازم است این مصوبات در شورای عالی فضای مجازی به تصویب برسند و بعد به دستور رییس جمهور ابلاغ و اجرایی شوند.
واعظی افزود: باتوجه به اینکه هفت هشت ماهی است که این شورا جلسه‌ای نداشته به همین دلیل برخی اتفاقاتی که در این حوزه رخ داده درست نبوده و شخص رییس جمهوری هم برخی از این موارد را رد کرده و بر اجرایی نبودن آن‌ها تاکید کرده‌اند.
وزیر ارتباطات سیاست‌های وزارت تحت مدیریتش درخصوص قیمت اینترنت اظهار داشت: یکی از سیاست‌های ما آن است که درصدی از هزینه‌های اینترنت را کاهش دهیم اما برای این کار لازم است حتما سازوکاری طراحی شود که شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات اینترنتی هم پهنای باند را با قیمت مناسب در اختیار کاربران قرار دهند.
وی افزود: اکنون شرکت‌های مختلفی می‌توانند با قیمتی به مراتب ارزان‌تر در داخل کشور میزبانی شوند و سرعتی بالاتر داشته باشند و در عین حال از امنیتی بیشتر برخوردار شوند.
واعظی درخصوص توقف تغییر تعرفه خدمات مخابراتی تلفن ثابت و همراه نیز گفت: هر دولت رویکرد خاصی دارد و تصمیم دولت جدید این است که اقداماتی صورت نگیرد که به مردم فشار بیاید.
وی با اشاره به اینکه نمی‌خواهم درباره گذشتگان و سیاست‌گذاری‌های آن‌ها حرفی بزنم، افزود: اما این تصمیم که قرار بود از پانزدهم مرداد ماه تعرفه‌های تلفن ثابت در ابتدای کار دولت جدید تغییر کند و ۶۰ تا ۱۰۰ درصد بر روی هزینه خانواده‌ها برود، تصمیمی بود که با سیاست‌های دولت هم‌راستا نبود به همین دلیل لازم است سیاست‌های جدید در این زمینه بررسی شوند.
واعظی گفت: ما قبول نداریم که آبونمانی که طی ۳۰ سال مردم پرداخت می‌کردند به یکباره بیش از ۳۰ برابر شود؛ این جهش ممکن است از نظر برخی کاربران قابل پرداخت باشد اما هستند افرادی که درآمد ثابت دارند و برای آن‌ها این هزینه‌ها مقرون به صرفه نیست چرا که این روزها برای هر یک از اعضای خانواده یک قبض موبایل هم می‌آید و اگر قرار باشد مجموع این قبض‌ها را حساب کنیم، فرد مجبور می‌شود تمام یارانه خود را به حساب مخابرات بریزد اما دولت جدید اعتقاد دارد که باید سیاست‌ها به گونه‌ای باشد که معیشت مردم دچار مشکل نشود.
وی ادامه داد: لازم است هزینه‌های ارتباطی براساس کیفیت افزایش پیدا کند. زمانی پیکان تنها خودرویی بود که در بازار وجود داشت و افراد مجبور بودند برای آن هر قیمتی را پرداخت کنند اما بعدها با ایجاد تنوع دیگر این گونه نبود. اکنون در زمینه اپراتورهای تلفن هم وضعیت به همین شکل است و لازم است ما در این زمینه رقابت ایجاد کنیم.
واعظی بر لزوم نظارت دولت بر حقوق کاربران تاکید کرد و اظهار داشت: حقوق شهروندی از شعارهای مهم دولت جدید بوده است و به همین دلیل ما باید دقت کنیم به عنوان مثال اگر کاربری اینترنت ۱۲۸ کیلوبایت خریداری می‌کند، این گونه نباشد که در زمان‌های مختلف دسترسی به اینترنت نداشته باشد چرا که دولت جدید بر روی این موضوعات حساس است.
او در بخش دیگری از صحبت‌های خود بار دیگر به هم کدی تلفن ثابت اشاره کرد و گفت: مخابرات به دنبال هم کدسازی است که ممکن است این طرح در مجموع خوب باشد اما چه لزومی دارد مادربزرگ من که ممکن است هر چند وقت یکبار هم یک تماس بین شهری نداشته باشد، هزینه‌های این طرح را پرداخت کند.
واعظی در این نشست دوباره بر طرح نظارت ماهیانه بر اپراتورها تاکید کرد و گفت: ازآنجا که نظارت ماهانه روی اپراتورها در ایران سابقه طولانی ندارد، ممکن است پذیرش این موضوع برای اپراتورها کمی سخت باشد اما به هر حال لازم است که نظارت جدی‌تری دراین زمینه صورت گیرد.
وی ادامه داد: طی این مدت به اپراتورهای مختلف صحبت کرده‌ایم و با جدیت به دنبال آن هستیم که این موضوع انجام شود و قرار بر آن است که از اواخر مهرماه وضعیت خدمت رسانی آن‌ها به طور ماهانه به مردم گزارش شود تا کاربران نقاط قوت و ضعف اپراتورها به طور مشخص‌تری بدانند.
واعظی درباره بحث هم کدسازی و اجرای آن در مخابرات اظهار کرد: ما با اصل هم کدسازی موافقیم و در این زمینه تسهیلاتی را مدنظر داریم اما به هر حال باید در زمینه قیمت توضیحاتی داده شود چرا که این قابل قبول نیست به اسم هم کدسازی رقم بالایی از مردم دریافت شود.