کد خبر: 430

وایمکس موبایل و اکوسیستم در حال کاهش آن

سینا : طی ماه های گذشته رویدادها و تصمیماتی از سوی عرضه کنندگان تجهیزات بی سیم تردیدهایی را در مورد آینده و بهره برداری از وایمکس موبایل برانگیخت.

به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) این رویدادها و تصمیمات باعث شد در مورد اینکه کدام یک از عرضه کنندگان تجهیزات بی سیم تا چه اندازه تلاش و سرمایه گذاری قابل توجه و همچنین اولویت به توسعه و بهره برداری تجاری نسل آینده تجهیزات وایمکس موبایل اخصاص می دهند تردیدهایی به وجود آید.

برای مثال، شبکه های نوکیا زیمنس اوایل جولای اعلام کرد به جای فروش پایگاه های وایمکس خود، جدیدترین تجهیزات وایمکس ۸۰۲٫۱۶e موبایل آلواریون را به مشتریان خود خواهد فروخت.

آلکاتل لوسنت نیز سرمایه گذاری خود برروی وایمکس را کاهش داد و تمرکز خود را بیشتر بر روی توسعه LTE معطوف کرد به علاوه اینکه درآمدهای CDMA2000 و GSM/WCDMA خود را تا حد امکان حفظ کرد.

در این میان موتورولا یکی از حامیان اولیه وایمکس موبایل نیز تصمیم گرفت سرمایه گذاری خود بر توسعه LTE را بیشتر کند و این در حالی است که سرمایه گذاری وایمکس خود را کاهش خواهد داد. نورتل کاملا از تجارت وایمکس خارج شده است و تمام دارایی هایش به دلیل ورشکستگی در اختیار اریکسون که به شدت به برای فن آوری ۴G‌ خود به LTE‌ متعهد است قرار دارد.

رگولاتورها و سیاست گذاران که اختصاص میزان قابل توجهی از مجوزهای وایمکس را مد نظر خود قرار می دهد باید پیامدهای احتمالی تصمیمات و رویدادهای مرتبط با وایمکس موبایل را در نظر بگیرند.نظرات غیرفعال است.