کد خبر: 11158

همکاری اپراتورهای انگلیسی در جلوگیری از تداخل فرکانسی ۴G و Freeview TV

سینا: چهار اپراتور عمده تلفن همراه در کشور انگلیس یعنی EE، O2، Three و Vodafone اعلام کردند با ایجاد گروهی با نام طیف فرکانسی تلفن همراه دیجیتال (DMS) گام مثبتی در جهت حرکت به سوی خدمات نسل چهارم تلفن همراه خواهند برداشت.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، این گروه که پیش از این تحت عنوان MitCo شناخته می‌شد، مسئول رسیدگی به موضوعات و مشکلاتی است که در مسیر توسعه نسل چهارم تلفن همراه ممکن است برای مشترکین خدمات Freeview TV ایجاد شود.
از آنجاییکه طیف فرکانسی خدمات تلویزیون دیجیتال در محدوده ۷۰۰ مگاهرتز قرار دارد، احتمال زیادی در تداخل آن با طیف فرکانسی ۸۰۰ مگاهرتز مربوط به شبکه ۴G در این کشور وجود دارد و این بدان معناست که چندین هزار خانوار دسترسی به خدمات تلویزیون دیجیتال را از دست خواهند داد مگر آنکه از آنتن‌های هوایی مخصوص و یا فیلترهایی با قیمت حدود ۱۰ تا ۱۵ پوند استفاده کنند.
پیش از این اپراتورها توافق کرده‌اند هرچه سریع‌تر چالش‌های قانونی احتمالی علیه یکدیگر را کنار گذارند و ایجاد DMS نقطه عطف مهمی در مسیر توسعه خدمات نسل چهارم در انگلیس خواهد بود.
وزیر فرهنگ، رسانه و ورزش این کشور با استقبال از این حرکت، آن را موجب رفع موانع پیش روی توسعه نسل چهارم دانست.
پس از چندین نوبت تاخیر در مزایده این طیف فرکانسی که با چالش‌های قانونی همراه بود، این اقدام نقطه عطفی در حرکت این کشور به سوی خدمات نسل چهارم محسوب می‌شود و بدین ترتیب با رفع مشکلات موجود اپراتورهای این کشور می‌توانند باند ۸۰۰ مگاهرتز را به نسل چهارم تلفن همراه اختصاص دهند.
درحال حاضر سازمان تنطیم مقررات و ارتباطات رادیویی انگلیس (Ofcom) اجازه ارائه خدمات شبکه ۴G را به اپراتور EE داده است تا آن را روی شبکه خود راه‌اندازی کند.نظرات غیرفعال است.