کد خبر: 9687

گزارشی از هفدهمین مجمع عمومی سالانه گروه MTN

سینا: سیفیسو دابنگوا، مدیرعامل و رئیس گروه MTN در جلسه مجمع عمومی سالانه ‌این گروه به مقایسه عملکرد گروه MTN در چهار ماهه نخست سال  ۲۰۱۲ نسبت به چهار ماهه نخست سال  ۲۰۱۱ پرداخت.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، وی در این مجمع گفت: علیرغم وجود رقابت شدید، نحوه عملکرد MTN در بیشتر بازارها به گونه‌ای بوده که افزایش مشتریان را به دنبال داشته است.
دابنگوا افزود: شمار مشترکین MTN در چهارماهه نخست سال ۲۰۱۲ در فاصله ۳۱ دسامبر ۲۰۱۱ تا ۳۰ آوریل ۲۰۱۲ با ۵٫۲ درصد افزایش به ۱۷۳٫۱ میلیون نفر در سطح ۲۱ شعبه اپراتوری آن رسیده است.
وی اظهار داشت: مقایسه عملکرد گروه MTN در چهار ماهه نخست امسال ‌با مدت مشابه در سال ۲۰۱۱ حاکی از موفقیت گروه در کسب نرخ رشد درآمد دو رقمی است. رشد مذکور عمدتا در نتیجه ارزش پایین رند آفریقای جنوبی در مقایسه با دلار آمریکا و نیز افزایش چشمگیر رشد درآمد در آفریقای  جنوبی، ایران و غنا است.
دابنگوا ادامه داد: از سوی دیگر، رقابت بر سر قیمت منجر به تعدیل نرخ رشد در نیجریه شده و ناآرامی‌های جاری در سوریه نیز کاهش میزان درآمد در این کشور را در پی داشته است. مقایسه میزان درآمد در چهار ماهه نخست سال  ۲۰۱۲ با مدت مشابه در سال ۲۰۱۱ نشان می‌دهد نرخ رشد درآمد در کامرون، ساحل عاج و اوگاندا مناسب بوده است و در بیشتر بازارها، درآمد حاصل از تبادل داده و ارسال پیام کوتاه کماکان روندی صعودی داشته و در نهایت افزایش کل درآمد را در پی داشته است.
وی تاکید کرد که اجرای اقدامات ابتکاری جهت صرفه‌جویی در هزینه‌ها کماکان در کانون توجه و برنامه‌ریزی گروه MTN قرار دارد.
مدیرعامل گروه MTN در سخنان خود گفت: راه‌اندازی شبکه در اکثر شعب اپراتوری MTN همچنان با پیشرفت مناسبی دنبال می‌شود و پیش‌بینی می‌شود بیش از ۷۰ درصد بودجه هزینه‌های سرمایه‌ای سال ۲۰۱۲ تا پایان ماه ژوئن ۲۰۱۲ تهیه شود. افزایش سرمایه کل سال تقریبا برابر با بودجه تعیین شده برای  سال ۲۰۱۲ ‌است.
وی افزود: در این دوره MTN آفریقای جنوبی عملکرد مناسبی را نشان داده است. در واقع افزایش حجم تبادل داده و پیام کوتاه منجر به رشد قابل توجه درآمد شده است و حاشیه سود قبل از بهره، مالیات و استهلاک عمدتا در نتیجه  تثیر کاهش حاشیه ‌سود اتصال متقابل، کاهش یافته است و هزینه‌های گوشی تلفن همراه و لوازم جانبی آن که به علت کاهش ارزش رند در برابر دلار آمریکا و افزایش تعرفه خطوط دائمی افزایش یافته است، بر حاشیه سود تاثیر سوء گذاشته است.
به گفته دابنگوا، در MTN نیجریه، درآمد حاصل از حق اشتراک و فروش اعتبار نسبت به درآمد کل کاهش داشته است. علت این امر کاهش تعرفه‌ها در سال ۲۰۱۱ بود که حتی با افزایش نسبی دقایق کارکرد نیز جبران نشد. عامل مذکور در کنار پایین بودن حاشیه سود اتصال متقابل بر حاشیه سود قبل از بهره، مالیات و استهلاک تاثیرگذار بوده‌است. در شعبه نیجریه نیز تمرکز اصلی بر بهبود ظرفیت و کیفیت شبکه به منظور افزایش توان رقابتی است. این در حالی است که اجرای طرح هزینه‌های سرمایه‌ای که در اواخر سال ۲۰۱۱ آغاز شده است، تاکنون پیشرفت چشمگیری داشته است.
وی درباره حضور این گروه در ایران اظهار داشت: رشد درآمد ایرانسل در مقایسه با دوره مشابه در سال گذشته روند افزایشی مناسبی را طی می‌کند که آن را می‌توان به استفاده از طرح‌های تبلیغاتی جذاب و میزان کارکرد مشترکین تلفن همراه نسبت داد.
دابنگوا گفته است که MTN در مواجهه با تحریم‌های اتحادیه اروپا، آمریکا و سازمان ملل همچنان از همکاری مشاورین حقوقی بین‌المللی بهره می‌برد و طرح دعوی ترکسل علیه MTN را نیز فاقد وجاهت قانونی خواند.
به گفته وی، این گروه بر ادامه تمرکز و حفظ و بهبود وضعیت بازار خود و به خصوص تقویت جایگاه خود در زمینه خدمات غیرصوتی در تمامی بازارها تاکید دارد. تحول در مدل کسب و کار با هدف پشتیبانی از فناوری اطلاعات و ارتباطات، ارتقای شبکه و اتخاذ اقداماتی در جهت صرفه‌جویی در هزینه‌ها از اولویت‌های اصلی ما هستند. بهبود تجربه مشتری در این راهبرد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
دابنگوا گفت: MTN بر این باور است که این شرکت هم اکنون در جایگاه مناسبی برای بهره‌مندی از فرصت‌های ارزش‌آفرینی و کاهش ریسک‌های گوناگون قرار دارد.  1. محمد

    ایرنسل باید به فکر قیمت کارت شارژ هاش باشه قیمت ها خیلی بالا رفته واسه هیچ مغازه داری صرف نمیکه که شارژ ها رو به قیمت خودش بفروشه از این موضوع گزارشی تهیه کنید ممنون