کد خبر: 8994

هفتمین دوره مسابقات ربو کاپ ایران با حمایت ایرانسل به پایان رسید

سینا: هفتمین دوره مسابقات ربو کاپ آزاد ایران با حمایت ویژه ایرانسل ازهفدهم فروردین ماه جاری درسالن شماره ۳۵ نمایشگاههای بین المللی تهران برگزار و عصر دیروز با اعلام تیم های برتر ازدانشگاههای سراسر کشور به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرنگار آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، در مراسم اختتامیه این دوره از مسابقات،دکتر مرتضی موسی خانی رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین با بیان اینکه ۳۵ تیم نخست شرکت کننده دراین دوره ازمسابقات پس از رقابت و از میان ۴۰۰ تیم داخلی و خارجی انتخاب شده اند گفت:همین موضوع نشان از غنای علمی دانشجویان و دانش آموزان کشورمان در حوزه رباتیک دارد.
وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به نام گذاری امسال به نام سال تولید ملی،حمایت از کار و سرمایه ایرانی از سوی مقام معظم رهبری تاکید کرد:ما در این دوره از مسابقات نشان دادیم که می توان با دانش ایرانی و اتکا به سرمایه های ایرانی شعار سال جاری را محقق کرد و قطعا نتایج تحقیقات صورت گرفته در این دوره از مسابقات در اختیار بخش های اجرایی کشور نیز قرار خواهد گرفت.
دکتر کریم زارع معاون پارلمانی دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان دیگر سخنران این مراسم با تاکید بر اینکه تولید فکر یکی از مهمترین نیازهای امروز کشور است گفت:چه تولیدی بالاتر از تولید علم و فکر می تواند باشد و مجموعه افرادی که در اینجا گردهم آمده اند به جهت تحقق همین موضوع جمع شده اند.
وی خاطرنشان کرد:درگذشته کشورما جزو ۴ کشور برتر در تولید علم در خاورمیانه بود که با همت همین جوانان،امروز توانسته ایم به مقام دوم جهانی در بعد علمی دست یابیم و در برخی از رشته ها از جمله شیمی و رشته های فنی نیز حتی مقام اول را کسب کرده ایم.
حجت الاسلام و المسلمین سید محمد حسن ابوترابی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز از دیگر سخنرانان این مراسم بود که با اشاره به پشتوانه اقتدار سیاسی کشورمان گفت:ظرفیت های پژوهشی و تحقیقاتی که در مکان های این چنینی امکان بروز و اثبات می یابد پشتوانه سیاسی کشورمان در نوردیدن قله های علم و اقتدار محسوب می شوند.
وی افزود:در حال حاضر کشور ما جزو ۱۷ کشور بزرگ تولید کننده علم محسوب می شود و در زمینه کشورهای تبدیل کننده علم به فن آوری نیز مقام نخست را داراست.
ابوترابی با اشاره به موفقیت های هسته ای،دستاوردهای زیاد درزمینه سلول های بنیادین وساخت ربات های برتر در سطوح جهانی،توسط جوانان ایرانی تصریح کرد:این دستاوردها بیان گر این واقعیت است که ما قادریم تا با استفاده از این فناوریها،خصوصا دستاوردهایمان در بخش رباتیک هزینه محصولات را کاهش و محصولات را ارزان تولید کنیم.
وی خاطرنشان کرد:برگزاری این نوع مسابقات نوید بخش این واقعیت است که تولیدات ملی ما می تواند راه را برای رسیدن به منزلت ایرانی فراهم کند.

تجلیل از پیشکسوتان عرصه رباتیک
همچنین دربخش ازاین مراسم ازآقای دکتر سید علی اکبر موسویان مدیرانجمن رباتیک ایران و جمعی از بزرگان این صنعت تجلیل به عمل آمد.
علاوه بردکترموسیان،آقایان دکترعلی مقدادی،پروفسورحمید تقی راد،دکترمجید احمدآبادی،دکترمجید محمدی مقدم و دکتر محرم حبیب نژاد به عنوان سرمایه های صنعت رباتیک کشور مورد قدردانی برگزار کنندگان این دوره از مسابقات قرار گرفتند.

قدردانی از حامیان هفتمین دوره مسابقات ربو کاپ آزاد
در این مراسم، شرکت ایرانسل ودیگر حامیان این دوره از مسابقات از جمله کسانی بودند که مورد تقدیر برگزار کنندگان این دوره از مسابقات قرار گرفتند.
دراین بخش ازمراسم، حامیان این دوره از مسابقات از جمله نماینده شرکت ایرانسل و بانک ملت، توسط برگزار کنندگان این دوره از مسابقات، تجلیل به عمل آمد.

دانشگاه آزاد جایزه ها را درو کرد
برنده گان این دوره از مسابقات در قالب ماهیت ربات های تولیدی خود از سوی داوران این مسابقات انتخاب شدند که در بخش ربات های انسان نمای نوجوان دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان حائز مقام اول شد.همچنین داوران در این بخش هیچ یک از شرکت کنندگان را لایق رتبه ئوم و سوم ارزیابی نکردند.
در بخش ربات های انسان نمای کودک نیز دانشگاه صنعتی امیر کبیر،دانشگاه آزاد اسلامی واحد صوفیان و دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان مقام های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.
همچنین دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان توانست در بخش بهترین تیم فنی ربات های انسان نمای کودک و بهترین تیم فنی ربات های انسان نمای نوجوان نیز مقام نخست را به خود اختصاص دهد.
در دسته ربات های فوتبالیست سایز کوچک، دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین توانست مقام نخست را به خود اختصاص دهد و دانشگاه های صنعتی امیرکبیر ودانشگاه علم و صنعت به ترتیب دوم و سوم شدند.
البته دانشگاه امیر کبیر تهران علاوه بر کسب این رتبه، توانست جایزه بخش فنی ربات های سایز کوچک را نیز به خود اختصاص دهد.
اما در بخش ربات های امدادگر واقعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین اول، دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد دوم و دانشگاه های آزاد اسلامی واحد تهران مرکز و فیروزکوه مشترکا مقام های دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.
برنده مسابقات ربات های جابجاگر اجسام نیز از دانشگاه آزاد بود و دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند توانست در شرایطی که مقام های دوم و سومی به شرکت کنندگان در این بخش از مسابقات تعلق نگرفت یکه تاز این بخش باشد .
در بخش رباتهای با بهترین عملکرد هوشمند نیز دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین اول و دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد نیز در زمینه ربات های عبور کننده از مناطق صعب العبور مقام اول را به خود اختصاص داد.
همچنین در بخش ربات های خانگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین رتبه نخست را به خود اختصاص داد و در زمینه ربات های مین یاب خودکار نیز مجتمع فنی تهران،دانشگاه جامع علمی و کاربردی استان آذربایجان شرقی و دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیرگاه توانستند مقام های اول تا سوم را کسب کنند.
دربخش ربات های مین یاب دستی نیز دانشگاههای آزاد اسلامی واحد یزد، دانشگاه آزاد اسلامی واحد مجلسی و مجتمع فنی و حرفه ای سماء اراک به ترتیب اول تا سوم شدند و در زمینه ربات های نمایشی دانشجویی دانشگاههای شهاب دانش قم، دانشگاههای آزاد اسلامی واحد پردیس و مرکز رشد دانشگاه امیر کبیر اول تا سوم شدند.
دانشگاههای آزاد اسلامی واحد قزوین همچنین توانست مقام های نخست در بخش ربات پرنده و زیر دریایی سنگین وزن به خود اختصاص دهد.
گفتنی است تیم های شرکت کننده درهفتمین دوره مسابقات ربو کاپ آزاد ایران از هفدهم فروردین ماه به مدت ۳ روز در سالن ۳۵ نمایشگاههای بین المللی تهران به رقابت پرداختند.

 نظرات غیرفعال است.