کد خبر: 12050

مشاغل کوچک، فاقد طرح‌های کافی برای حفاظت از داده‌ها

سینا: وقتی موضوع حفظ نسخ پشتیبان و بازیابی بعد از بروز فجایع در میان باشد، تعداد بسیار زیاد و نگران‌کننده‌ای از مشاغل کوچک فاقد طرح‌هایی قدرتمند در این زمینه‌اند.

به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، بنا بر نتایج یک نظرسنجی که اسپایس‌ورکس (Spiceworks) تولیدکننده نرم‌افزار اخیرا روی ۱۰۰۰ متخصص آی‌تی در شرکت‌های کوچک تا متوسط صورت داده، برنامه‌ریزی برای محافظت از داده‌ها و بازیابی بعد از فجایع برای بسیاری از مشاغل کوچک تا متوسط همچنان دشوار است.

این سنجش که با حمایت کاربنایت (Carbonite)، شرکت متخصص ذخیره پشتیبان آنلاین انجام شد، نشان داد که کمی کم‌تر از نیمی از پاسخگویان (۴۵ درصد) اعلام کردند که سازمان‌هاشان از دست رفتن داده‌ها را تجربه کرده‌اند و این موضوع به طور متوسط نزدیک به ۹۰۰۰ دلار هزینۀ بازیابی را به آن‌ها تحمیل کرده است.

از این گروه، ۵۴ درصد اعلام کردند که از دست رفتن داده‌ها نتیجۀ اشکال سخت‌افزاری بوده است. این سنجش نشان می‌داد که شرکت‌های کوچک تا متوسط سالانه به طور متوسط ۵۷۰۰ دلار برای مدیریت ذخیره پشتیبان داده‌ها و بازیابی آن‌ها صرف می‌کنند و این در حالی است که اکثر پاسخگویان (۷۰ درصد) اعلام کردند که از روش‌های فعلی تهیه پشتیبان راضی‌اند، و قریب یک سوم از آنان (۳۰ درصد) نیز معتقد بودند که رویکردها و فناوری‌هایشان کافی نیست.

به گفته مدیر بخش محصولات کربنایت، پیوم ساماراویرا، در حالی که مشاغل کوچک و متوسط از اهمیت برنامه بازیابی و محافظت داده‌ها مطلع‌اند، بسیاری از آن‌ها از سخت‌افزارهایی استفاده می‌کنند که آن‌ها را در برابر ازدست‌رفتن داده‌ها در اثر خرابی ابزار آسیب‌پذیر می‌سازد، گه‌گاه از ذخیره‌های پشتیبانی دستی استفاده می‌کنند، و یا با مشکلاتی مواجه می‌شوند که هم نسخه اولیه و هم پشتیبان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد- چیزهایی مثل بلایای طبیعی و سرقت. به گفتۀ وی، ذخیرۀ ابری راه جایگزین ارزان، ایمن و قابل اعتمادی است که مدیریت آن آسان و با رشد مشاغل انطباق‌پذیر است.

وقتی موضوع بازیابی بعد از فجایع در میان باشد، تعداد زیاد و نگران‌کننده‌ای از مشاغل کوچک تا متوسط (۴۲ درصد) بر این باورند که طرح‌های شرکت‌شان در این زمینه ناکارآمد است. علاوه بر این، تنها ۳۰ درصد باور دارند که تمام اطلاعات پس از بلایا و فجایع قابل بازیابی خواهند بود.

قابلیت اعتماد و امنیت دو اولویت اصلی شرکت‌های کوچک تا متوسط‌اند. در میان کسانی که در حال حاضر پلتفرم ذخیره ابری عمومی یا هیبرید یا خصوصی را مورد استفاده قرار می‌دهند یا برنامه‌هایی برای این کار دارند، ۷۷ درصد ترجیح می‌دهند که رویکردی مبتنی بر ابر خصوصی یا هیبرید را در پیش بگیرند و این در حالی است که ۲۳ درصد از ابر عمومی استقبال می‌کنند.

در حال حاضر، فناوری برتر مورد استفادۀ شرکت‌های متوسط بازار برای تهه فایل‌های پشتیبان، فناوری DAS (ذخیره ضمیمه مستقیم) است و تقریبا ۶۰ درصد از شرکت‌ها از صورتی از این رویکرد استفاده می‌کنند. اما این نظرسنجی خاطرنشان می‌کرد که فایل‌های پشتیبان و خدمات بازیابی تحت میزبانی یا مبتنی بر فناوری ابری در میان مشاغل کوچک تا متوسط جا باز کرده است. این گزارش نشان می‌داد که ۳۰ درصد از مشاغل کوچک تا متوسط از خدمات تحت میزبانی استفاده می‌کنند و ۱۴ درصد نیز طرح‌هایی برای سرمایه‌گذاری در این زمینه در یک سال آتی دارند.

به گفتۀ دنی کانر، تحلیلگر شرکت استورج استراتجیز ناو، داده در حکم خون تمام مشاغل است- چه بزرگ چه کوچک. امکانات برای فراهم آوردن روش‌های حفظ و بازیابی داده‌ها برای مشاغل کوچک و متوسط به شیوه‌هایی بهتر و مقرون‌به‌صرفه‌تر فراهم است. اگرچه این شرکت‌ها کارکنان کم‌تری در بخش آی‌تی دارند، در مجموع بخش مهمی از کل بازار پشتیبانی و بازیابی را به خود اختصاص می‌دهند.نظرات غیرفعال است.