کد خبر: 12945

مرکز IXP زیرساخت افتتاح شد

سینا: مرکز تبادل ترافیک اینترنتی (IXP) صبح امروز در شرکت ارتباطات زیرساخت راه‌اندازی و افتتاح شد.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، مراکز تبادل ترافیک اینترنتی، زیرساخت‌های فیزیکی هستند که از طریق آنها ارایه‌دهندگان خدمات اینترنتی با ISPها می‌توانند به راحتی ترافیک اینترنت را میان شبکه‌های خود مبادله کرده و از این طریق ضمن ارتقای کیفیت سرویس‌های مختلف خود موجب کاهش هزینه‌ها و مدیریت هرچه بهتر توزیع محتوای داخلی شوند.
با ایجاد این مراکز در نقاط مختلف کشور و مدیریت ترافیک داخلی در این مراکز، گردش ترافیک دیتا در شبکه داخلی محدوده شده و ظرفیت قبل توجهی از شبمه فعلی زیرساخت آزاد می‌شود. علاوه بر این، ایجاد این مراکز باعث جلوگیری از خروج ترافیک دیتای کشور ا زدرگاه‌های بین‌المللی شده و افزایش ضریب ایمنی و کیفیت سرویس را در جریان ارتباطات به همراه خواهد داشت.
امکان نظارت بر ترافیک میان اپراتورها و اعمال مدیریت و سیاست‌های لازم، اتصال مستقیم اپراتورها به یکدیگر و افزایش کفیت و سرعت دسترسی بین آنها، ایجاد یک نقطه مشترک در راستای ایجاد شبکه ملی اطلاعات و به اشتراک‌گذاری بانک‌های اطلاعاتی دستگاه‌ها، ایجاد بستر مناسب و امن برای شبکه توزیع محتوای داخلی، ایجاد بستر مناسب برای میزبانی و توزیع محتوای پربیننده خارجی، امکان ارایه سرویس‌هایی مانند Cache Server، آموزش مجازی و تلفن اینترنتی و فراهم کردن امکان ارایه محتوای داخلی و کاهش تقاضا برای سرویس اینترنت و در نتیجه استفاده بهینه از پهنای باند بین‌الملل از مزایای ایجاد این مراکز محسوب می‌شود.
طرح اولیه این پروژه دربرگیرنده مراکز تبادل ترافیک دیتای شهرهای تهران، تبریز و شیراز است که در فاز اول آن یعنی دو مرکز در شهر تهران، طی سال گذشته مورد اجرا قرار گرفته و فازهای بعدی در آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.نظرات غیرفعال است.