کد خبر: 9277
نایب رییس سازمان فناوری اطلاعات خبر داد:

مرکز توسعه نرم‌افزارهای متن باز ایجاد می‌شود

سینا: نایب رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران از تشکیل مرکز توسعه ترم‌افزارهای متن باز تا پایان سال جاری خبر داد.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، سعید مهدیون صبح امروز در همایش مهاجرت به نرم‌افزار‌های متن باز گفت: راه‌اندازی مرکزی در این زمینه در دستور کار سازمان فناوری اطلاعات ایران ما قرار گرفته و اولین ماموریت این مرکز راه‌اندازی این نرم‌افزار با توجه به اهداف چشم‌انداز یعنی رسیدن به کشوری امن، مستقل و مقتدر است.
وی افزود: جنبش نرم‌افزاری در کشور ما صرفا به دست دولت امکان‌پذیر نیست و این مساله از جمله از ماموریت‌هایی است که بخش‌های مختلف می‌توانند در تحقق آنها همکاری کنند.
مهدیون با اشاره به فعالیت کشور در این زمینه از مدت‌ها پیش آغاز شده،اظهار داشت: دلایل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ایجاب می‌کند که کشور از نرم‌افزار‌های بسته‌ای که متعلق به کشور‌های دیگر هستند، استقلال یابد، چراکه این نرم‌افزار‌ها الزاما متعلق به کشور‌های دوست ما نیستند و معلوم نیست پشت یک نرم‌افزار چه اتفاقاتی می‌تواند رقم بخورد.
به گفته وی، رشد و توسعه نرم‌افزار‌های متن‌باز و بومی از مسایل بسیار مهمی است که تاکنون چالش‌های زیادی در ارتباط با آنها وجود داشته و متخصصان متعددی به موافقت و یا مخالفت با آنها پرداخته‌اند.
مهدیون گفت: اکنون که نرم‌افزار‌ها به تمام حوزه‌ها ورود پیدا کرده‌اند، باید تلاش کنیم تا در این بخش ثروت اقتصادی ایجاد کنیم و به دلیل امنیت، ملاحظات اقتصادی و امنیتی و در دسترسی به نرم‌افزار‌‌های متن‌باز و بومی گام برداریم.نظرات غیرفعال است.