کد خبر: 10332

محصولات حوزه فتا ارزیابی امنیتی می‌شوند

سینا: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات محصولات حوزه فتا را ارزیابی امنیتی می‌کند.

به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، براساس تصمیم نمایندگان ویژه رییس جمهور در کارگروه فاوا، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف شد ضمن حمایت از طراحی و توسعه محصولات افتا و ضد بدافزار بومی درخصوص ارزیابی امنیتی انواع محصولات داخلی و خارجی فتا و صدور گواهی تایید محصولات اقدامات لازم را انجام دهد.

بر همین اساس طی بخشنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به تمامی دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری ابلاغ شد که ضمن بکارگیری محصولات بومی افتا از تخصیص اعتبار برای خرید محصولات افتا و ضد بدافزارهایی که به تایید این وزارتخانه نرسیده است، خودداری کنند.

در این راستا وظیفه ارزیابی محصولات امنیتی و امنیت محصولات فتا به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و به طور خاص به سازمان فناوری اطلاعات ایران محول شد.

بدین ترتیب معاونت گسترش فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات با تشکیل یک دبیرخانه، شناسایی شرکت‌های تولیدکننده داخلی محصولات حوزه فتا و آزمایشگاه‌های حایز صلاحیت برای ارزیابی امنیتی محصولات را آغاز کرد.

تمامی تولیدکنندگان داخلی و نمایندگان تجهیزات خارجی افتا و فتا می‌توانند به منظور تست و ارزیابی امنیتی محصولات خود با این سازمان مکاتبه کنند تا نسبت به معرفی محصول به آزمایشگاه اقدام لازم به عمل آید.

تاکنون  محصولات متعددی از شرکت‌های تولیدکننده داخلی به آزمایشگاه معرفی شده‌اند که نتایج ارزیابی تعدادی از آنها به این سازمان ارسال شده است. سایر محصولات نیز تحت تست و ارزیابی امنیتی قرار دارند که به محض حصول نتایج تست، مراتب طی مکاتباتی به تولیدکنندگان اعلام خواهد شد.نظرات غیرفعال است.