کد خبر: 10616

مترواترنت کرمان فردا افتتاح می‌شود

سینا: شبکه سراسری پرسرعت (مترواترنت) استان کرمان با سرمایه بالغ بر ۸۰ میلیارد ریال فردا با حضور رضا تقی‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، استاندار کرمان و مسوولان وزارت ارتباطات و استان کرمان، به صورت رسمی به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از سازمان فناوری اطلاعات ایران، براساس مصوبه دولت، استان کرمان به عنوان پایلوت دولت الکترونیکی انتخاب شده بود که با بهره‌برداری رسمی از این پروژه، یکی از زیرساخت‌های اصلی اجرای این مصوبه، عملیاتی خواهد شد.

شبکه مترواترنت استان کرمان، بزرگ‌ترین، گسترده‌ترین و کامل‌ترین شبکه مترواترنت (تجمیع) استانی محسوب می‌شود که پوشش کل مراکز مخابراتی تمامی شهرهای استان را محقق و امکان مرکز مدیریت شبکه متمرکز در شهر کرمان را عملیاتی می‌کند که با هدایت سازمان فناوری اطلاعات ایران و توسط متخصصان داخلی، طراحی و پیاده‌سازی شده است.

بهبود دسترسی دستگاه‌ها تا سطح یک گیگابیت بر ثانیه، افزایش پهنای باند داخل استانی و بین‌شهری و پشتیبانی از سرویس‌های  VOIP ، ویدیو کنفرانسینگ و تلویزیون مبتنی بر IP از جمله مهمترین اهداف پیاده‌سازی این شبکه محسوب می‌شود.

براساس این گزارش، مترو اترنت، پوشش شبکه‌ای اطلاعات داخلی شهر یا استان را براساس الگوی فیبر‌نوری تامین می‌کند به نحوی که پهنا ی باند بالا در حد گیگابیت در دسترس کاربران و خدمات دهندگان قرار ‌می‌گیرد.

شبکه سراسری پرسرعت استان کرمان، ظرفیت عرضه خطوط پرسرعت به تمام کاربران استانی از طریق شرکت مخابرات استان‌ کرمان و یا شرکت‌های دارای مجوز را دارد و اپـراتـورها مـی‌تواـننـد پهنای مورد نیاز خود را از طریق این شبکه دریافت کنند.

بر این اساس، در واقع مترواترنت بستر مخابراتی برای تحقق دولت الکترونیکی، سلامت الکترونیکی، تجارت الکترونیکی و آموزش الکترونیکی و انتقال مکالمات اینترنتی و ویدیوی درخواستی و شبکه‌های اختصاصی VPN محسوب می‌شود.

در نقطه انتهایی شبکه مترواترنت نیز، بخش خصوصی به عنوان ارایه‌دهنده اینترنت پرسرعت (PAP) قرار می‌گیرد.

شبکه مترواترنت استان کرمان، طی یک سال گذشته به صورت پایلوت زیر بار بوده است.نظرات غیرفعال است.