کد خبر: 12604

ماموریت‌های شبکه ملی اطلاعات تشریح شد

سینا: ماموریت‌های شبکه ملی اطلاعات که طبق قانون برنامه پنجم توسعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ماموریت راه‌اندازی آن را برعهده دارد، تشریح شد.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، ایجاد زیرساخت مناسب توسط دولت برای انجام و ظایف حاکمیتی و شکستن انحصار همزمان با کاهش تصدی گری دولت در عرصه‌های غیرضروری فناوری اطلاعات و بهره‌برداری حداکثری از توان بخش خصوصی از طریق ایجاد فضای رقابتی عادلانه از ماموریت‌های این شبکه است.
همچنین ایجاد بستر ارتباطی امن و پیشرفته برای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور، ایجاد بسترهای لازم برای اطلاع‌رسانی و خدمت‌رسانی بهینه الکترونیکی به مردم، ایجاد بستر لازم برای نگهداری و انتقال اطلاعات و خدمات ملی در داخل کشور، ایجاد زمینه‌ای لازم برای تبدیل ایران به عنوان هاب و ترانزیت ترافیک منطقه و صرفه ‌جویی و کاهش هزینه‌های ارتباط با اینترنت از دیگر ماموریت‌های شبکه ملی اطلاعات است.
طبق ماده ۴۶ قانون برنامه پنجم توسعه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف است تا پایان سال دوم برنامه دسترسی ۶۰ درصد از خانوارها و ۱۰۰ درصد بنگاه‌ها و کسب و کارها را به این شبکه فراهم کند و تا پایان برنامه باید این شبکه بطور کامل راه‌اندازی شده و سرویس‌های آن به مردم ارایه شود.نظرات غیرفعال است.