کد خبر: 7681
شرکت ارتباطات زیرساخت:

کاهش نرخ مکالمات بین الملل نتیجه کاهش هزینه های ارتباطی است

سینا: کاهش ۷۵ درصدی نرخ مکالمات بین الملل به مقصد ۱۷ کشور به دلیل کاهش هزینه ارتباطات بین الملل، در نتیجه پیشرفت و تحول فناوری های ارتباطی است.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از روابط عمومی شرکت ارتباطات زیرساخت، احمد پورنگ‌نیا عضو هیات مدیره این شرکت با اعلام این مطلب گفت: هم اکنون نسبت به چند سال پیش که نرخ مکالمه با اغلب کشورها دقیقه ای ۱۵۷۵ ریال تعیین شده بود، هزینه برقراری ارتباطات به دلایل زیادی کاهش یافته است چراکه قیمت تجهیزات ارتباطی و مخابراتی بسیار کاهش یافته و همزمان ظرفیت برقراری ارتباطات از طریق این تجهیزات چند برابر شده است.
وی ادامه داد: هم اکنون می توان از طریق فیبر نوری هزاران کانال ارتباطی و مکالمات همزمان را با هزینه هایی بسیار کمتر برقرار کرد.
پورنگ نیا افزود: این شرایط به علاوه توافق با اپراتورهای کشورهای مقابل برای کاهش هزینه، این امکان را ایجاد کرده است و هر نرخی که اپراتورهای کشورهای مقابل برای دریافت هر دقیقه مکالمه از ایران تعیین کنند، همان نرخ مبنای تعیین هزینه مکالمات بین الملل است و ۱۷ کشوری که هزینه برقراری ارتباط با آنها کاهش یافته همان کشورهایی هستند که اپراتورهای آنها هزینه های کمتری برای دریافت اعلام کرده اند.
وی در ادامه گفت: شماری از کشورها که پیش از این، هزینه مکالمه با آن بیش از دقیقه ای ۱۵۷۵ ریال بود به علت عدم توافق اپراتورهای این کشورها با کاهش هزینه مکالمات و تاکید آنها بر ارایه خدمات با نرخ های بالاتر، هزینه مکالمه با این کشور ها افزایش یافته است.
پورنگ نیا تاکید کرد: هم اکنون در اکثر قریب به اتفاق کشورهایی که با ما ارتباط مخابراتی دارند، نرخ مکالمه تلفن ثابت با همراه متفاوت است و نرخ هایی که اخیرا اعلام شده مربوط به برقراری ارتباط با آن کشورها از طریق تلفن ثابت است.
عضوهیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت تصریح کرد: دلیلی ندارد افرادی که با کشورهایی تماس می گیرند که هزینه مکالمه بین الملل آنها پایین است هزینه تماس با کشورهایی را بپردازد که هزینه مکالمه آنها بالاست، به عنوان نمونه اگر کسی با دانمارک تماس می گیرد باید هزینه پایین تر تماس با دانمارک را بپر دازد و اگر کسی با ویتنام، کوبا یا آذربایجان تماس می گیرد باید هزینه بالاتر تماس با این کشورها را بپردازد.
وی در پایان خاطر نشان کرد که این تعرفه ها برای مکالمه از طریق TDM یا همان دو صفر است و ربطی به ارتباط از طریق VOIP  ندارد.نظرات غیرفعال است.