کد خبر: 11002

فیضی: مشکلات و موانع ارائه IPTV در کشور باید سریع‌تر رفع شود

سینا: خدمات IPTV در سال های اخیر با رشد چشمگیری در کسب درآمد و جذب مشترک همراه بوده است؛ به طوری که در سه ماهه چهارم ۲۰۱۱، حدود ۳٫۶۸میلیون نفر به تعداد مشترکان IPTV افزوده شده و مجموع آن به ۵۸٫۲میلیون رسیده است.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از گروه علمی-تحلیلی طیف، در ادامه این روند نیز تعداد مشترکان IPTV در پایان سه ماه سوم ۲۰۱۲ به  ۶۷میلیون افزایش یافته است.
صابر فیضی مدیرعامل شرکت توسعه اعتماد مبین در این باره با اشاره به این مطلب که قوانین مربوط به ارائه خدمات چند رسانه‌ای مخابراتی در کشور چندان روشن نیست و ابهاماتی در آن وجود دارد اظهار داشت: بحث‌های زیادی در مورد IPTV در این چند سال در کشور مطرح شده است. ظاهرا مشکلاتی وجود دارد که علیرغم آنکه همه می¬خواهند ارائه سرویس را شروع کنند در عمل شروع نمی‌شود. به نظر می‌رسد به اندازه کافی در مورد مقدمات بحث شده و باید تکلیف IPTV سریعتر روشن شود.
وی افزود: در حال حاضر تعابیر مختلفی از قانون وجود دارد که باید آنها را برطرف کرد و تکلیف همه فعالان این حوزه را مشخص کرد. در مورد ارائه سرویس IPTV هم تا زمانیکه دستورالعمل‌های لازم و نحوه ارائه این خدمات از سوی حاکمیت مشخص نشوند، مشکلات مربوط به تجاری‌سازی همچنان پابرجا باقی خواهد ماند.
فیضی در ادامه قاطعیت در برخورد با مسائل این بخش و نظارت بر اپراتورها را نیز مهم ارزیابی کرد و گفت: اگر رگولاتور در نظارت بر رفتار و عملکرد اپراتورها قاطعیت نداشته باشد، مردم و اپراتورها هر دو متضرر می شوند. مواجهه قاطع سیاستگذاران با مسائل باعث می شود که همه فعالان این عرصه ملزم به رعایت قانون شوند و همین عامل آنها را به سرمایه‌گذاری و تجاری سازی علاقمند خواهد ساخت.
مدیرعامل شرکت توسعه اعتماد مبین در ارتباط با نقش فعالان بخش خصوصی در ارائه خدمات چند رسانه‌ای بر بستر اینترنت اظهار داشت: یک سرمایه‌گذار برای اینکه بتواند طرح تجاری موفقی را برای کسب و کار خود تنظیم کند، باید از امکان یا عدم امکان ارائه خدمات چندرسانه ای و شاخص‌های تولید و عرضه محتوا و مرجع تاییدکننده آن اطمینان حاصل یابد چراکه محرومیت از ارائه این خدمات در میانه راه بازگشت سرمایه را با تاخیر مواجه خواهد کرد.
به گفته وی، اگر تصمیم‌گیران سیاست‌های مربوط به این حوزه را تعیین و به صورت قطعی اعلام کنند، تکلیف بازیگران بخش خصوصی نیز روشن شده و فضای مناسبی برای فعالیت آنها ایجاد خواهد شد.
فیضی ضمن اشاره به این مطلب که در کشور مشکلی در زمینه تولید محتوا وجود ندارد گفت: مسئله اصلی، عدم تناسب محتوای موجود با نیازهای مخاطبان است. در صورتیکه طبقه بندی محتوا به نحوی صورت گیرد که کاربران حق انتخاب داشته باشند، تمایل بیشتری به استفاده از این خدمات ایجاد خواهد شد.
علاقمندان به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص همایش “خدمات چند رسانه‌ای باند وسیع: از سیاست¬گذاری تا اجرا” که در تاریخ ۸ آبان برگزار می‌شود، می‌توانند به سایت WWW.TEYF.IR مراجعه کرده یا با شماره تلفن۲۹-۸۸۷۶۳۱۲۸ تماس حاصل بگیرند.نظرات غیرفعال است.