کد خبر: 12379
دبیرکل اتحادیه ITU شعار روز جهانی ارتباطات و فناوری اطلاعات را اعلام کرد

فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات و افزایش ایمنی جاده‌ها

سینا: دبیرکل اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) شعار روز جهانی ارتباطات و فناوری اطلاعات امسال را فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات و افزایش ایمنی جاده‌ها عنوان کرد.

به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، حمدون توره در پیام خود به مناسبت این روز اعلام کرد: «فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات (فاوا)، در هر گام از زندگی مردم، دارای نقشی کاتالیزوری در ایجاد و اغتنام فرصت‌ها هستند.»
او افزود: «امروزه، ما هنگامی که در خودروهای‌مان در حال رانندگی هستیم، وسایلی در اختیار داریم که با چند اشاره انگشت به ما، امکان ِبرقراری ارتباط در سراسر جهان، ناوشگری در ترافیک سنگین و مسیریابی در مناطق ناآشنا را می‌دهند. در عین حال، ما می‌توانیم از میان انبوهی از سرگرمی‌ها، اَعم از موسیقی، برنامه‌های رادیویی، تلویزیونی یا رسانه‌های اجتماعی، گزینه مورد علاقه خود را در حین رانندگی انتخاب کنیم.»
به گفته توره، درحالی‌که این فناوری‌ها به گونه‌ای فزاینده همه جایی همه گاهی می‌شوند، ما باید تضمین کنیم که خصوصا به هنگام رانندگی به منظور پیشگیری از سوانح و آسیب دیدگی، از آنها مسؤولانه و محتاطانه استفاده می‌کنیم.
ایمن‌سازی راهنمایی و رانندگی، یک نگرانی جهانی برای بهداشت و سلامت عمومی و پیشگیری از آسیب‌دیدگی است. همه ساله، عمدتا در کشورهای در حال توسعه در سراسر جهان، یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در اثر تصادفات جاده‌ای جان می‌دهند و ۲۰ تا ۵۰ میلیون نفر دیگر نیز مجروح می‌شوند. لذا، در مقیاس اقتصاد جهانی، زیانی حدود ۵۱۸ میلیارد دلار آمریکا به دولت‌ها و افراد وارد می‌شود.
دبیرکل اتحادیه ITU گفته است: حواس پرتی راننده و رفتار استفاده کنندگان از جاده‌ها، نظیر رفتاری که کاربران، به هنگام ارسال پیامک و تعامل با سامانه‌های ناوشگری یا برقراری ارتباط درون خودرویی در حین رانندگی، از خود بروز می‌دهند، از مهمترین عوامل دخیل در وقوع سوانح مرگبار راهنمایی و رانندگی هستند.
او افزوده است: پیام من صریح است در حین رانندگی، نگذارید فناوری حواس‌تان را پرت کند! نه از تلفن همراه استفاده کنید و نه سامان ناوشگری‌تان را تنظیم کنید. نگذارید کار با این فناوری‌ها موجب حواس‌پرتی شما بشود. ارسال یک پیام متنی یا توییت کردن در حین رانندگی، بسیار خطرناک است و باید به هر قیمتی از آنها اجتناب کرد.
حمدون توره گفته است: در عین حال، کشورهای عضو و شرکای صنعتی‌مان را به ترویج واسط ها و افزاره‌های دست آزاد ایمن در خودروها فرا می‌خوانم و از آنها می‌خواهم اقدام‌هایی در راستای رفع حواس‌پرتی ناشی از استفاده از فناوری در حین رانندگی اتخاذ کنند. همگام با وضع سیاست‌های ملی برای ترغیب استفاده از فاوا در ارتقای ایمنی راهنمایی و رانندگی، ما همچنین باید به توسعه و کاربرد سامانه‌های ترابری هوشمند بپردازیم. اتخاذ چنین اقدام‌هایی، نه تنها به پیشگیری از تصادفات رانندگی کمک می‌کند، بلکه همچنین کارآمدی‌ها در مدیریت راهنمایی ورانندگی را به شیوه مبارزه با آثار سوء دگرگونی آب وهوا و گرمایش جهانی ارتقاء می‌دهد.
او افزوده است: من مفتخرم بگویم که اتحادیه بین‌المللی مخابرات استانداردهایی را برای واسط های کاربَری و سامانه‌های ارتباطی ِایمن در خودروها طراحی کرده تا با رفع حواس‌پرتی‌های ناشی از فناوری، عملکرد رانندگان را بهینه سازد.
اتحادیه بین‌المللی مخابرات، پیشتازتر از سایر مجامع جهانی، همچنین، تلاش می‌کند استانداردهای روزآمد فاوا برای ساخت سامانه‌های ترابری هوشمند و ایمنی راننده را که آمیزه‌ای از فناوری‌های رایانه‌ای، ارتباطی، مکان‌یابی و خودکارسازی فرایندها را به خدمت می‌گیرند، پدیدآورد.
موضوع روز جهانی مخابرات و جامعه ی اطلاعات سال ۲۰۱۳ یعنی فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات و افزایش ایمنی جاده‌ها در سال‌های آتی نیز با مشارکت بخش خودروسازی و اصناف خودروسازان سراسر جهان، زیــر پرچم فدراسیون بین‌المللی خودرو (F.I.A) پیشرفت خواهد کرد، مجامعی که با همکاری تنگاتنگ با آنها خواهیم توانست برای یکی از ضروری‌ترین چالش‌های جهانی عصرمان چاره جویی کنیم.
توره صرانه از دولت‌ها خواسته است مراسم روز جهانی مخابرات و جامعه اطلاعات امسال را باتوجه ویژه به ضرورت افزایش ایمنی راهنمایی و رانندگی از طریق به خدمت گرفتن نیروهای فاوا گرامی بدارند.نظرات غیرفعال است.