کد خبر: 1110

فلسطین از ITU درخواست کمک کرد

سینا: مقامات فلسطینی با ارسال نامه ای به اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) برای راه اندازی دومین شبکه تلفن همراه خود که طیف رادیویی آن توسط رژیم اشغالگر قدس اشغال شده، درخواست کمک کردند.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، ITU نیز گرچه دریافت این نامه را تائید کرده اما هنوز اقدامی درباره آن صورت نگرفته است.
فلسطین درحال حاضر تنها از یک شبکه تلفن همراه برخوردار است و در سال ۲۰۰۶ نیز یک پروانه اپراتوری دیگر را به قیمت ۳۴۵ میلیون دلار به وطنیا تله کام فروخته است.
این اپراتور نیز طبق قول مقامات فلسطین قرار بود طیف رادیویی ۴٫۸X2 مگاهرتز را برای راه اندازی شبکه خود از مقامات این کشور دریافت کند که سرانجام در توافقنامه ای که سال ۲۰۰۸ میان فلسطین و رژیم اشغالگر قدس امضا شد، قرار شد این طیف به این اپراتور اختصاص داده شود.
بنابر این گزارش، انا رژیم اشغالگر قدس از آماده بوده فضای فرکانسی ۳٫۸X2 برای این اپراتور خبر داده است که کمتر از طیف مورد نیاز برای راه اندازی تجاری این شبکه است که پیش از این توافق شده بود.
یکی از مقامات فلسطینی در این باره گفت: چنانچه اسرائیلی ها تا ۱۵ اکتبر سال ۲۰۰۹ نسبت به آزادسازی فضای فرکانسی این اپراتور اقدام نکنند، خسارت مالی زیادی به فلسطین وارد خواهد شد.
ناتی شوبرت –مدیر اجرایی و مدیریت طیف وزارت ارتباطات اسرائیل- در این باره گفت: یک مگاهرتز فضای فرکانسی باقیمانده پس از اجرای تعهدات ذکر شده در قرارداد از سوی فلسطین ارایه خواهد شد.
گرچه این مقام مسوول اسرائیلی از ذکر تعهدات فلسطین خودداری کرده است اما گزارش های اخیر منتشر شده از سوی اسرائیل حاکی از آن است که تعهدات این کشور ارتباطی به مسایل امنیتی ندارد.نظرات غیرفعال است.