کد خبر: 4693
معاون مدیرعامل بانک ملت خبر داد:

فعال سازی کیف پول الکترونیک بانک ملت روی ۱۷ میلیون کارت سوخت در کشور

سینا: معاون مدیرعامل بانک ملت از فعال سازی کیف پول الکترونیک این بانک روی بیش از ۱۷ میلیون کارت هوشمند سوخت در سراسر کشور خبر داد و گفت:بدین ترتیب تمامی دارندگان کارت سوخت می توانند نسبت به پرداخت الکترونیک بهای سوخت خود در تمامی جایگاه ها اقدام کنند.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از روابط عمومی بانک ملت، علیرضا لگزایی با اشاره به این نکته که این بانک دو  روش آنلاین و آفلاین را برای پرداخت الکترونیک بهای سوخت طراحی کرده است، افزود: در روش آنلاین دارنده کارت سوخت می تواند با مراجعه به هر یک از پایانه های پرداخت الکترونیک منصوب در تمامی شعب بانک ملت و جایگاه های عرضه سوخت، نسبت به معرفی کارت بانکی خود شامل کارت های صادره بانک های ملت،سرمایه، سپه و پاسارگاد به کارت هوشمند سوخت خود اقدام و سپس در جایگاه ها وجه سوخت مصرفی خود را به صورت الکترونیک پرداخت کند.
وی ادامه داد: از ویژگی های ممتاز روش آنلاین، ارتباط برخط جایگاه سوخت با بانک ملت و امکان کسر آنی مبلغ سوخت خریداری شده از حساب کارت دارنده وسیله نقلیه و واریز آنی آن به حساب جایگاه دار است.
معاون مدیرعامل بانک ملت با اشاره به محدودیت های موجود در این روش که عمدتا به نبود زیرساخت های مخابرات در تمامی جایگاه ها و افزایش حجم تراکنش های الکترونیک در شبکه شتاب بر می گردد، تاکید کرد: برای رفع این مشکلات، بانک ملت با توجه به تجریبات ارزنده خود در زمینه پرداخت آنلاین، روش پرداخت آفلاین بهای سوخت از طریق کیف پول را نیز به مرحله اجرا درآورد که عظیم ترین طرح پرداخت الکترونیک خرد در کشور به حساب می آید.
وی، عدم وابستگی انجام تراکنش پرداخت به خطوط مخابراتی آنلاین را از جمله ویژگی های روش پرداخت آفلاین عنوان کرد و افزود: در این روش، در لحظه عملیات، مبلغ بهای سوخت از تراشه هوشمند کارت سوخت دارنده وسیله نقلیه کسر و پس از تجمیع اطلاعات جایگاه و ارسال به مرکز، عملیات تسویه با جایگاه دار در بازه های زمانی مختلف در طول روز انجام می شود.
معاون مدیرعامل بانک ملت، به تجهیز تمامی جایگاه های سوخت سراسر کشور به سامانه کیف پول این بانک اشاره کرد و گفت: با تولید نرم افزارهای مربوطه از سوی متخصصان داخل بانک و با هماهنگی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، امکان شناسایی کیف پول کارت هوشمند سوخت در پایانه های پرداخت الکترونیک منصوب در نازل های تمامی جایگاه های سوخت کشور فراهم شده است.
لگزایی از تجهیز نرم افزار پایانه های پرداخت الکترونیک بانک ملت به امکانات شارژ کیف پول خبر داد و اظهار داشت: دارندگان کارت هوشمند سوخت می توانند با مراجعه به پایانه های پرداخت الکترونیک منصوب در تمامی شعب بانک ملت و جایگاه های عرضه سوخت نسبت به شارژ کیف پول کارت سوخت خود اقدام کنند.
وی اضافه کرد: در عین حال بانک ملت برای آسودگی بیشتر دارندگان وسایل نقلیه و با هماهنگی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور، وزارت راه و ترابری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران ، عملیات نصب پایانه های پرداخت الکترونیک را در دفاتر پلیس +۱۰ ، پایانه های مسافربری، دفاتر پستی و دفاتر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در سراسر کشور آغاز کرده است.
معاون مدیرعامل بانک ملت با بیان این نکته که امکان شارژ کیف پول الکترونیک کارت سوخت از طریق تمامی کارت های بانکی عضو شبکه شتاب اعم از انواع کارت های پیش پرداخت، بدهی یا حتی اعتباری وجود دارد، گفت: به منظور تامین امنیت کیف پول کارت هوشمند سوخت، رمز ۱۲۳۴ به صورت پیش فرض در تمامی کارت ها در نظر گرفته شده است که دارنده کارت می تواند با مراجعه به پایانه های پرداخت الکترونیک ویژه شارژ، نسبت به تغییر رمز آن اقدام کند.
به گفته وی، دارنده کارت هوشمند سوخت پس از شارژ کیف پول کارت خود، می تواند بهای سوخت مصرفی را از طریق این کیف پول پرداخت کند که بدین منظور باید پس از سوختگیری، از روی مانیتور دستگاه نازل سوخت،کلید مربوط به گزینه “کیف” را انتخاب کند.
لگزایی اضافه کرد: تراکنش انجام شده روی پایانه کارتخوان همانند تراکنش خرید از پایانه های فروشگاهی است با این تفاوت که به جای واریز مبلغ کالای خریداری شده به حساب پذیرنده، این مبلغ روی کیف پول کارت هوشمند سوخت منتقل می شود.
وی به اقدامات بانک ملت برای فرهنگ سازی در زمینه پرداخت الکترونیک بهای سوخت اشاره کرد و اظهار داشت:به منظور تشویق جایگاه داران و همکاری بیشتر کارکنان فعال جایگاه ها، دو بسته تشویقی طراحی شده که اولی اعطای تسهیلات تا سقف ۱۰ میلیارد ریال به جایگاه داران  و با نرخ دو تا پنج درصد کمتر از نرخ جاری بانک و همچنین صدور کارت اعتباری برای پرسنل جایگاه حسب معرفی جایگاه دار و دومی پرداخت ۲۰ ریال تشویقی بابت فروش الکترونیک بهای سوخت به حساب جایگاه دار است.
معاون مدیرعامل بانک ملت، فرهنگ سازی برای استفاده بیشتر دارندگان وسایل نقلیه از سامانه پرداخت الکترونیک بهای سوخت را از دیگر اقدامات این بانک خواند و ادامه داد: در این رابطه، هر ماه به قید قرعه به دارندگان وسایل نقلیه ای که بهای سوخت خود را از طریق سامانه یادشده پرداخت کنند جوایزی نظیر بهای سوخت مصرفی سه ماه، شش ماه و یک سال با نرخ هر لیتر چهار هزار ریال، اعطا می شود.