کد خبر: 9017

فردا مهلت درخواست ثبت دامنه‌های سطح بالا به پایان می‌رسد

سینا: فردا، ۲۳ فروردین ماه آخرین مهلت درخواست ثبت نام دامنه‌های سطح بالا خواهد بود.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، موسسه نام‌ها و اعداد تخصیص یافته اینترنتی (ICANN) برای سومین بار در تاریخ اینترنت و پس از ۹ سال وقفه، اقدام به پذیرش درخواست ثبت دامنه‌های سطح بالا یا  TLD کرده است.
نمونه‌هایی از دامنه‌های سطح بالا .net، .org و .com هستند که این پسوندها یا TLDها پیش از سال ۱۹۹۸ و در زمان‌های متفاوت ایجاد شدند و پس از آن نیز در سال ۲۰۰۰ پسوندهای .biz، .aero، .name، .pro، .coop، .info و .museum و در دوردوم که در سال ۲۰۰۳ برگزار شد نیز پسوندهای .jobs، .cat، .asia، .mobi، .tel و .travel پا به عرصه وجود نهادند و اکنون برای سومین بار امکان ارایه درخواست بدون هیچ گونه محدودیتی فراهم شده است.
ثبت‌نام متقاضیان از طریق تکمیل فرم‌های اینترنتی بوده و شروع ثبت درخواست  از آنها نیز از ۱۲ ژانویه ۲۰۱۲ مصادف با ۲۲ دی ماه ۱۳۹۰ بوده و در ۱۲ آوریل مصادف با ۲۳ فروردین ۱۳۹۱ پایان خواهد یافت.
هزینه ثبت هر TLD جدید ۱۸۵ هزار دلار آمریکا است که باید به موسسه آیکان پرداخت شود.
هر متقاضی در طی مراحل ثبت‌نام ملزم به ارایه مستنداتی در خصوص اثبات توان مالی و توان فنی و مدیریتی برای TLD جدید است.
پیش‌بینی می‌شود که در این دور درخواست ثبت بیش از ۵۰۰ پسوند عمومی و جغرافیایی و بیش از یک هزار پسوند تجاری به آیکن ارایه شود. از ویژگی‌های دور جدید ثبت TLD، ورود دامنه‌های بین‌المللی IDNs به عرصه اینترنت است.
آیکن در کتاب راهنمایی که بدین منظور تدوین شده است، مراحلی را جهت ارایه هشدار و اعتراض برای دولت‌ها در نظر گرفته تا آنها بتوانند از ثبت TLDهای موردنظر و حساس خود از طریق ارایه هشدار و یا توصیه اصلاحی و یا طرح دعوای حقوقی جلوگیری کنند.نظرات غیرفعال است.