کد خبر: 10283

فاز مطالعاتی پروژه طراحی و ساخت سیستم DWDM با قابلیت ROADM به پایان رسید

سینا: فاز مطالعاتی پروژه و ساخت سیستم DWDM  (Dense Wavelength Division Multiplexing) با قابلیت  (Reconfigurable Optical Add-Drop Multiplexer)ROADM در گروه ارتباطات نوری پژوهشکده فناوری ارتباطات موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات به پایان رسید و مرحله طراحی و ساخت نمونه اولیه آن آغاز شد.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از روابط عمومی موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات، این سیستم که نسل جدید و تکامل یافته سیستم DWDM ساخته شده در این موسسه است، دارای قابلیت پیکربندی مجدد از راه دور خواهد بود و ظرفیت خط آن تا ۴۰ طول موج با سرعت GB/S10 و در چهار جهت است.
بنا بر این گزارش تجهیزات ROADM جهت افزایش انعطاف پذیری فزود و فرود ADD-DROP)) در گره‌ها و همچنین به هم اتصال دادن حلقه‌ها و یا ساختن توپولوژی مش مورد استفاده قرار می‌گیرد.
سیستم مذکور قابلیت‌های بسیار بالایی را به شبکه‌های ارتباط نوری اضافه می کند و گام بلندی به سوی شبکه‌های تمام نوری است.
لازم به ذکر است تجهیزات ROADM تمامی پارامترهای اصلی شبکه‌های جدید نوری از جمله افزایش هرچه بیشتر ظرفیت، به حداقل رساندن تبدیلات نوری-الکتریکی و افزایش هوشمندی در لایه‌های نوری را تحت پوشش قرار می‌دهد.
گفتنی است امکان صنعتی کردن و افزایش قابلیت سیستم مذکور باتوجه به اینکه نرم‌افزار مدیریت و کنترل آن به صورت کاملا بومی طراحی و پیاده‌سازی شده است، در صورت پشتیبانی از سوی استفاده‌کنندگان احتمالی آن وجود دارد.
انجام پژوهش‌های کاربردی جهت تولید دانش فنی مربوط به فناوری‌های نوین از ماموریت‌های اصلی موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات است که این موسسه تاکنون اقدامات ارزشمندی در این راستا انجام داده است.نظرات غیرفعال است.