کد خبر: 3007
مدیرعامل ایرانسل‌ خبر داد:

عرضه VoIP و VPN ایرانسل در انتظار مجوز رگولاتوری است

سینا: مدیرعامل ایرانسل گفت: درحال حاضر امکان ارایه خدمات شبکه خصوصی مجازی (VPN) و VoIP ایرانسل فراهم شده و برای ارایه این سرویس‌ها منتظر مجوز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هستیم.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، علیرضا قلمبر دزفولی در مراسم گرامیداشت روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی افزود: اکنون ۱۰ شهر در گستره ۶ استان تحت پوشش خدمات وایمکس ایرانسل قرار گرفته‌اند.
وی از درآمد مستقیم ۴۵۰۰ میلیارد تومانی دولت از محل پروژه ایرانسل طی چهار سال گذشته خبر داد و گفت: طی ۴۲ ماه گذشته دولت سالیانه به طور متوسط هزار میلیارد تومان از محل پروژه ایرانسل درآمد مستقیم داشته است.
دزفولی افزود: میزان سرمایه‌گذاری MTN به عنوان شریک ۴۹ درصدی ایرانسل نیز در این مدت با تائید سازمان سرمایه‌گذاری خارجی وزارت امور اقتصاد و دارایی ۱٫۲ میلیارد دلار بوده است.
وی با مروری بر کارنامه ایرانسل گفت: مراکز اصلی سوئیچ ایرانسل در شهرها و استان‌هایی ایجاد و توسعه داده می‌شود که SCهای شرکت ارتباطات زیر‌ساخت قرار دارد و برای تطابق توپولوژی شبکه ایرانسل با شبکه مخابراتی در مراکز استان‌ها سوئیچ‌های فرعی نیز نصب و راه اندازی کرده‌ایم که تابه حال در ۲۱ استان کشور نصب شده و به زودی در سه استان دیگر نیز نصب و راه‌اندازی می‌شوند.
دزفولی تعداد BTSهای نصب شده ایرانسل در سطح کشور را بیش از ۱۲ هزار آنتن عنوان کرد و گفت: هر سال به طور متوسط بیش از ۵۰ درصد نسبت به سال قبل بر تعداد BTSهای ایرانسل در سطح کشور افزوده شده است.
مدیرعامل ایرانسل با اشاره به اینکه اکثر شهرهای پرجمعیت کشور تحت پوشش شبکه ایرانسل قرار دارند، از تحت پوشش قرار گرفتن بیش از ۱۷ هزار روستای کشور خبر داد و افزود: آمارها نشان می‌دهد که از زمان شروع به کار ایرانسل هر ۱۸ ساعت یک شهر و یا دهستان و در همین زمان ۱۴ روستای کشور تحت پوشش خدمات ایرانسل قرار گرفته‌اند.
وی همچنین از عرضه سرویس‌های جدید ایرانسل نظیر منطقه طلایی، خدمات مبتنی بر موقعیت و بانکداری همراه خبر داد.
وی اظهار داشت: ایرانسل در سال ۸۸ موفق به عرضه رومینگ سیم کارت‌های اعتباری برای نخستین بار در کشور شد و اکنون امکان رومینگ سیم‌کارت‌های دائمی ایرانسل با ۹۲ کشور و ۱۵۱ اپراتور و رومینگ سیم کارت های اعتباری ایرانسل با ۱۸ اپراتور در سراسر جهان فراهم شده و به سرعت در حال گسترش است.
دزفولی متوسط درآمد حاصل از دیتا از کل درآمد اپراتورهای دنیا بدون احتساب پیامک را ۹ درصد عنوان کرد و افزود: این عدد در کشور ما کمتر از دو درصد است.
وی ادامه داد: در جهان طی فاصله سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸ میزان درآمد کسب شده از سرویس‌های دیتای همراه ۷ برابر شده اما این میزان در کشور ما حداکثر ۲ درصد است که ناشی از عدم استفاده از برنامه‌ها و خدمات کاربردی است که می‌توان روی شبکه دیتای همراه داشته باشیم.‌
دزفولی، نقش دولت در توسعه باند پهن موبایل را ایجاد رقابت با اعطای پروانه بهره‌برداری در حوزه خدمات باند پهن، تخصیص بودجه برای حمایت مالی از پروژه‌های خاص مانند بهداشت، تجارت و آموزش همراه و توسعه پهنای باند اینترنت کشور از طریق همکاری با موسسات بین‌المللی و داخلی دانست.
وی، راه توسعه را، توسعه باند پهن دانست و افزود: بهترین گزینه برای توسعه باندپهن نیز باندپهن همراه است.
مدیرعامل ایرانسل، بسترهای ارتباطی ایرانسل در حوزه باند پهن را ایجاد زیرساخت‌های پایدار و پیشرفته مبتنی بر فناوری‌های نسل ۲٫۷۵، ایجاد بستر ارتباطی پرسرعت بی‌سیم مبتنی بر فناوری نوین وایمکس، ایجاد نخستین پورتال عرضه محصولات الکترونیکی، عرضه محصول منحصر به فرد سیم‌کارت پیام‌رسان، ایجاد بزرگترین مرکز تماس خاورمیانه و مرکز تماس منطقه‌ای با گویش بومی، توسعه همکاری با بانک‌ها در راستای توسعه خدمات بانکداری همراه، ارایه سرویس پیام چندرسانه‌ای و GPRS با عنوان خدمات مبتنی بر دیتا و ایجاد سیستم بیلینگ پیشرفته چابک و مطمئن برای ارایه سرویس‌های صوت و دیتا با طرح‌های متنوع عنوان کرد.
وی در پایان سخنان خود تصریح کرد: وظیفه اپراتورها ایجاد بستر ارتباطی است و کاربرد و خدمات باید از طریق شرکت‌ها و نهادهای دیگر صورت گیرد و تسهیل و دسترسی در تعریف و ارایه خدمات نیازمند همکاری دولت و دیگر نهادهای کشور است.نظرات غیرفعال است.