کد خبر: 13165
عضو هیات مدیره ایرانیان نت:

عراق و مصر در فیبرنوری از ایران جلوتر هستند

سینا: عضو هیات مدیره شرکت ایرانیان‌نت گفت: کشورهای جنگ‌دیده‌ای نظیر عراق، مصر و به عبارتی سوریه در حوزه فیبرنوری از ایران جلوتر هستند و برای جبران این عقب‌ماندگی نیازمند حمایت دولتمردان کشور هستیم.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از روابط عمومی شرکت ایرانیان‌نت، محمدرضا مرادی با اشاره به اینکه توسعه زیرساخت مبتنی بر فیبرنوری براساس سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی و ماده ۴۶ قانون برنامه پنجم توسعه است که در آن دولت وزارت ارتباطات را مکلف به اتصال ۶۰ درصد خانوارها به شبکه ملی اطلاعات تا پایان این برنامه کرده است، افزود: وزارتخانه پیاده‌سازی این شبکه را به شرکت ارتباطات زیرساخت محول کرده است تا با استفاده از تعاملات خود با بخش‌های دولتی و خصوصی، شرکتی را در راستای بهره‌برداری از شبکه باند پهن ایجاد کند.
وی گفت: شرکت ارتباطات زیرساخت هم براساس مجوز دولت و مصوبات رگولاتوری، شرکت خدمات ارتباطی و الکترونیکی ایرانیان‌نت را تشکیل داد و ایرانیان‌نت متعهد به پیاده‌سازی هشت میلیون پورت در برنامه‌ای هشت ساله شد.
عضو هیات مدیره ایرانیان‌نت با اشاره به وظایف کلی این شرکت افزود: ایجاد شبکه ارتباطات شهری بر پایه فیبرنوری (FTTx) و استفاده و تولید محتوا روی این شبکه از وظایف کلی این شرکت به حساب می‌آید.
مرادی با اشاره به ضرورت پیاده‌سازی شبکه‌های باند پهن در کشور اذعان کرد: برای درک این موضوع خوب است که تحولات دنیای واقعی را از قدیم الایام تا حال حاضر در نظر بگیریم که به عنوان مثال در گذشته بخش‌ها و روستاها رفته رفته بزرگتر شدند و شهرها، استان ها و کلانشهرها را به وجود آوردند و براساس نیازهای جدید رفته رفته راه‌های مواصلاتی خاکی، آسفالت، خیابان، بزرگراه و آزادراه شکل گرفتند.
وی ادامه داد: در بحث فضای مجازی نیز اینگونه است و این بستر به قدری توسعه یافته که این روزها نیازمند راه های مواصلاتی پرسرعتی در این فضا هستیم تا مباحثی از قبیل دورکاری، دولت و سلامت الکترونیکی و… قابلیت پیاده‌سازی داشته باشد.
معاون امور استان‌های ایرانیان نت با تاکید بر اینکه رسالت این شرکت همچون توسعه تدریجی مخابرات از بعد انقلاب و مخصوصا دفاع مقدس در کشور است، تصریح کرد: مرکز مخابرات تهران در گذشته در یک نقطه قرار داشت و به مرور با احساس نیاز به ارتباطات صوتی، نقاط ارتباطی و کابل های مسی تقریبا به تمامی نقاط کشیده شدند و امروزه در دورترین روستاها نیز شاهد وجود خطی تلفن هستیم.
وی افزود: ایرانیان‌نت هم در ابتدای کار دقیقا شبیه به همین رویه خواهد بود تا رفته رفته شبکه خود را توسعه دهد و به تمامی نقاط ارتباطات فیبرنوری را بکشاند تا سرعت ۲۰ مگابیت را برای تمامی ایرانیان به ارمغان آورد.
مرادی درباره اقدامات این شرکت خارج از کلانشهر تهران نیز گفت: برای توسعه شبکه فیبرنوری به خارج از مرزهای تهران نیازمند اطلاعات دقیقی از مراکز استان هستیم و با توجه به اینکه پیاده‌سازی فیبرنوری در کشور پروژه‌ای ملی به حساب می‌آید از تمامی مدیران کل فناوری اطلاعات استان‌ها تقاضای حمایت و پشتیبانی اطلاعاتی داریم تا بتوانیم طراحی شبکه‌ای دقیق را داشته باشیم.
وی با تشکر از مدیران فناوری اطلاعات استان‌هایی چون اصفهان، کرج، یزد، اهواز، قزوین و… اذعان کرد: مدیران این استان‌ها همکاری خوبی با ما برای تشریح اطلاعات مختص به مرکز استان خود داشته‌اند و ما به توجه به استقبال خوبی که از این پروزه بوده، ما هم کار تشریح پروژه را در چندین استان آغاز و راهکارهای پیاده سازی را ترسیم کردیم.
عضو هیات مدیره ایرانیان‌نت همچنین عنوان کرد: این پروژه رسالتی ملی دارد و از این جهت از تمامی دولتمردان و مردم خواستار حمایتی جدی هستیم تا هر چه سریع تر بتوانیم خود را به کشورهای دست یافته به این تکنولوژی برسانیم. قطعا مردم ما با آگاهی هایی که دارند به دنبال پیاده سازی سریع تر این پروژه کلان در کشور هستند اما در این راستا نیازمند حمایت های دولتی نیز هستیم.
مرادی با ابراز تأسف از اینکه کشورهایی نظیر عراق، سوریه و مصر در حوزه فیبرنوری از ما جلوتر هستند، خاطر نشان کرد: جالب این است که این کشورها شرایط جنگ را نیز تجربه کرده اند و از منظر ارتباطی باید عقب تر از ما باشند اما بالعکس شاهد سهم ۲ درصدی عراق در این حوزه هستیم و جایگاه مصر بسیار بالاتر از این اعداد و ارقام است.
معاون امور استان‌های ایرانیان‌نت با تاکید بر اینکه در دنیا پیش از آغاز هر پروژه‌ای ۷۰ تا ۸۰ درصد توان، صرف کارهای مطالعاتی و پژوهشی می‌شود و تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد توان خود را بر روی موضوعات اجرایی می‌گذارند، ابراز کرد: باتوجه به اینکه اگر مطالعات قوی در پشت انجام پروژه‌ای نباشد، احتمال شکست آن پروژه بسیار بالاست، وارد مذاکره با استان‌های مشهد، قم، تبریز، شیراز، اصفهان، کرج، یزد، اهواز و قزوین شدیم تا نحوه پیاده‌سازی و طراحی را بهینه‌سازی کنیم.
مرادی همچنین بازار ایران را بسیار وسیع دانست و اظهار داشت: قطعا با حضور یک اپراتور در حوزه فیبرنوری، تمامی ظرفیت‌های کشور قابل پاسخگویی نیست و ما به هیچ عنوان از حضور رقیب در این بازار نگران نیستیم بلکه استقبال هم می‌کنیم چراکه ما در حال حاضر در برنامه تحویل هشت میلیون پورت را داریم اما نیاز کشور بیش از این مقدار است و قطعا در آینده یکی دو اپراتور دیگر نیز باید وارد خدمات دهی این حوزه شوند.نظرات غیرفعال است.