کد خبر: 10546

شکاف جنسیتی در عرصه بازار کار IT همچنان زیاد است

سینا: سنجش انجام شده توسط موسسه Harvey Nash نشان‌دهنده تقاضای زیاد و عرضه اندک برای تخصص‌های آی‌تی است اما این واقعیت که تعداد زنان در این تخصص کم‌تر از مردان است کمبود مذکور را وخیم‌تر کرده است.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، سنجش صورت گرفته بر ۲۴۰۰ مدیر آی‌تی در سطح جهان نشان می‌دهد که ۳۵ درصد پاسخگویان اعلام کرده‌اند که هیچ زنی در سازمان آنها مسوولیت مدیریت آی‌تی را به عهده ندارد و ۲۴ درصد نیز گفتند که هیچ زنی در تیم‌های فنی‌شان حضور ندارد.
علاوه بر این، به گفته باب میانو، رییس و مدیرعامل هاروی نش، به رغم آن که ۵۰ درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها زن هستند، تعداد نسبتا کمی از آنها به دنبال شغل در حوزه آی‌تی هستند.
میانو گفت: کسانی که در دانشگاه‌ها با آنان مصاحبه کردیم گفتند که تعداد زیادی از زنان بر این باورند که دست اندرکاران آی‌تی آدم‌هایی خشک هستند.
بت دوین، مسوول ارشد اطلاعات مانیلا دات‌کام (Manilla.com)  نیز می‌گوید که برای تشویق زنان به باقی ماندن در این حوزه تصمیم به تعلیم آن‌ها گرفته است. او وقت زیادی را با این دسته از زنان صرف می‌کند و امیدوار است که بتواند آنها را در مشاغل آی‌تی نگه دارد.
او می‌گوید زنانی که در مشاغل رده بالای مدیریت فناوری شاغل هستند، نمونه‌هایی برای سایر زنان در عرصه اشتغال  تلقی می‌شوند. یکی از این افراد مدیرعامل جدید یاهو ماریسا مایر است. او که پیشتر از مدیران گوگل بود ویژگی‌هایی را با خود به یاهو آورده است که به تعبیر هاروی نش برای موفقیت زنان در عرصه آی‌تی ضروری است.
تحقیق مذکور حاکی از واقعیت‌های زیر بود: ۵۹ درصد از پاسخگویان زنان را در زمینه “ایجاد انسجام و روحیه کار تیمی” مناسب می‌دانستند و این در حالی است که ۴۹ درصد به وجود این خصلت در مردان اشاره داشتند؛ ۵۹ درصد بر این باور بودند که زنان در “به انجام رساندن کار” بهترند و تنها ۲۹ درصد این وی‍ژگی را به مردان نسبت می‌دادند؛ ۵۵ درصد معتقد بودند که زنان “خلاقیت و ابتکار” را با خود به سازمان‌ها می‌آورند و این در حالی است که ۴۳ درصد در مورد مردان چنین اعتقادی داشتند.
به گفته خانم دوین، وضعیت یاهو به تدریج رو به وخامت بود و با ورود ماریسا مایر تحولی عمیق در این شرکت به وقوع پیوست. شین ناپ، بنیانگذار و مسئول ارشد فناوری شرکت اویالا (Ooyala)  می‌گوید: “اولین اقدامات خانم مایر برای ارتقاء روحیه کارکنان رایگان کردن خوراکی‌های کافه تریای یاهو و آزاد کردن استفاده از گوشی‌های موبایلی جز بلک‌بری بود. او کارش را با حل مشکلات مربوط به سود و زیان شرکت یا ساختار سازمان آغاز نکرد. در واقع، کار او با اصلاح فرهنگ آغاز شد.”
جدا از این مساله، به گفته میانو، گزارش هاروی نش حاکی از کمبود کلی تخصص آی‌تی بود. در حالی که نرخ بیکاری در ایالات متحده ۸٫۳ درصد و نرخ بیکاری در کالیفرنیا ۱۰٫۷ درصد است، میزان بیکاری در صنعت آی‌تی تنها ۴ درصد است.
یکی از دلایل این امر کاهش تعداد دانشجویان عرصه علوم، ریاضی، مهندسی و فناوری است. در ایالات متحده تنها ۱۵ درصد از فارغ‌التحصیلان به سمت رشته‌های فوق جذب می‌شوند و این در حالی است که مثلا در ویتنام ۸۰ درصد دانشجویان به رشته‌های مذکور روی می‌آورند.
به گفته میانو، بازار کار آی‌تی آمریکا نیز با کاهش صدور ویزا برای پذیرش شاغلان باتجربه حوزه فناوری از هندوستان و چین دچار محدودیت بیشتری شده است. هم‌اکنون تعداد ویزاهایی که برای این دسته از افراد صادر می‌شود ۶۵ هزار ویزا در سال است و این در حالی است که در دوران اوج این صنعت، رقم مذکور ۱۸۰ هزار ویزا در سال بود. عامل بعدی نیز این است که نخستین نسل فعالان این عرصه در شرف بازنشستگی هستند و این موضوع به کاهش نیروی کار منجر می‌شود.نظرات غیرفعال است.