کد خبر: 8012
مدیرکل دفتر بررسی‌های فنی و اقتصادی سازمان تنظیم خبر داد:

شناسنامه دارشدن اشیاء مجازی در ایران

سینا: باتوجه به تلاش‌های صورت گرفته بر اساس هماهنگی با اتحادیه جهان مخابرات تمامی اشیاء ایرانی در فضای مجازی شناسنامه دار می‌شوند.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، فلاح، مدیرکل دفتر بررسی‌های فنی و اقتصادی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان این مطلب اظهار داشت: با توجه به توسعه فناوری اطلاعات، دنیای مجازی و تحت شبکه در جهان شکل گرفته است.
وی افزود: همانند دنیای حقیقی و به منظور شناسایی، کلیه اشیاء و هر هویت موجود در فضای مجازی از قبیل شرکت‌های حقوقی گرفته تا کالاها و مقالات علمی می‌بایست دارای شناسنامه باشند.
وی خاطر نشان کرد: بر اساس استانداردهای تعریف شده از سوی سازمان جهانی استاندارد و اتحادیه جهانی مخابرات(ITU) شناسه شئی(OID) تعریف و به هر کشور یک سر شاخه اختصاص داده شده است.
فلاح با بیان این مطلب که می‌بایست امکان شناسایی و تمایز هر چیز در دنیای مجازی وجود داشته باشد تصریح کرد: چون این شناسه در سطح دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. می بایست دارای استاندارد بوده و از یک ساختار استاندارد واحد پیروی کند.
وی ادامه داد: این استاندارد، تحت عنوان شناسه شی(OID) با همکاری سازمان جهانی استاندارد اتحادیه جهانی مخابرات تعریف و مشخص شده است.
وی با اشاره به ویژگی‌های این شناسه گفت: استاندارد OID شامل رشته ای از اعداد با طول نامحدود می‌شود که اعداد با نقطه از هم جدا می‌شوند و هر کدام از اعداد نیز دارای مفهوم مشخصی است و برای هر شئی به صورت یکتا تعریف می شود.
مدیرکل دفتر بررسی‌های فنی و اقتصادی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تاکید کرد: سازمان تنظیم مقررات براساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات به عنوان نماینده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف شده است تا این سر شاخه شناسه را به متقاضیان ارایه کند.
فلاح در خصوص سرشاخه اختصاص یافته به ایران اظهار داشت: اتحادیه جهانی مخابرات سرشاخه “۲٫۱۶٫۳۶۴” را به ایران اختصاص داده و هر کالایی که شناسه آن با این سرشاخه آغاز شود به عنوان کالای ایرانی در دنیای مجازی شناخته خواهد شد.
وی با بیان این مطلب که دریافت این سرشاخه هزینه‌ای ندارد ادامه داد: متقاضیان می‌توانند تقاضای خود را به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارایه دهند تا در کوتاهترین زمان ممکن سرشاخه شناسه شئی (OID) خود را دریافت کنند.نظرات غیرفعال است.