کد خبر: 13282

شرکت زیرساخت: مخابرات و همراه اول بدهی‌شان را بپردازند

سینا: معاون توسعه مدیریت و منابع شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: مهم ترین برنامه معاونت توسعه مدیریت و منابع شرکت ارتباطات زیرساخت وصول مطالبات از مشتریان است و شرکت مخابرات ایران و همراه اول بایستی بدهی خود را به شرکت ارتباطات زیرساخت به عنوان نماینده بخش حاکمیتی دولت بپردازند.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت ارتباطات زیرساخت، مجید خباز معاون جدید توسعه مدیریت و منابع شرکت ارتباطات زیرساخت در تشریح برنامه‌های جدید آن معاونت  با اعلام این مطلب گفت: شرکت ارتباطات زیرساخت  براساس برنامه‌ها  و اهداف  تبیین شده  مطابق  با اسناد  بالادستی از جمله برنامه پنج ساله پنجم و سند چشم انداز۲۰ ساله مکلف به اجرای پروژه‌ها و برنامه‌های تعیین شده به عنوان متولی طراحی،اجرا و نگهدار شبکه مادر مخابراتی و ارتباطی کشور است
خباز توضیح داد: اجرای این پروژه‌ها بستری مناسب و امن را برای برقراری ارتباط یکپارچه برای  ارایه سرویس‌های متعدد و عملیاتی شدن دولت الکترونیک فراهم می‌کند.
وی با اشاره به این نکته که بقای شرکت ارتباطات زیرساخت همانند سازمان‌های اقتصادی دیگر نیازمند منابع مختلف از جمله منابع  مالی است، افزود: قطعا برای تامین منابع مالی  جهت ارایه این خدمات  به مردم عزیز کشورمان نیازمند پرداخت به موقع صورت حساب‌ها و بدهی‌ها  توسط مشتریانی است که از خدمات  شرکت ارتباطات زیرساخت بهرمند هستند و بدحسابی و عدم پرداخت هزینه خدمات دریافت شده از سوی مشتریان اجرای این پروژه‌ها و طرح‌ها را دچار وقفه می‌کند.
معاون توسعه مدیریت و منابع شرکت ارتباطات زیرساخت درخصوص مشتریان عمده شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: شرکت  مخابرات ایران و گروه شرکت‌های مخابرات  استان‌ها، شرکت ارتباطات سیار (همراه اول)، سازمان صدا و سیما، شرکت‌های PAP، نیروهای مسلح و دیگراپراتورهای مخابراتی از جمله مشتریان عمده این شرکت هستند که از میان آنها شرکت مخابرات ایران  و همراه اول بیشترین بدهی را به شرکت ارتباطات زیرساخت دارند.
خباز درخصوص  شیوه تعاملات مالی شرکت ارتباطات زیرساخت توضیح داد: قوانین موجود شیوه تعهدی را برای دریافت وجوه حاصل از ارایه خدمات شرکت ارتباطات زیرساخت تعیین کرده است که براساس آن ابتدا خدمات را  ارایه می‌کنیم  سپس صورتحساب را صادر  و پس از آن هزینه را مطابق تعرفه مصوب از  مشتری دریافت می‌کنیم.
خباز تاکید کرد: از سوی دیگر دور تسلسل ناشی از این موضوع در کنار الزامات قانونی این شرکت برای پرداخت‌های مالی شامل پرداخت سود سهام دولت، مالیات عملکرد شرکت، فشار مضاعفی  برای تامین منابع مالی ما ایجاد می‌کند که در نهایت به توقف یا تاخیر در اجرای طرح‌های توسعه و ارتقای خدمات شرکت ارتباطات زیرساخت منجر می‌شود.
وی با اشاره به این نکته که شرکت ارتباطات زیرساخت اهتمام ویژه‌ای به شفاف سازی تعاملات مالی و فنی خود با مشتریانش دارد، تصریح کرد: در جلساتی که طی چند سال اخیر بیش از ۲۰ جلسه با مدیران ارشد شرکت مخابرات ایران و همراه اول داشته‌ایم  که تمامی مستندات و توافقات و صورتجلسه‌های آن موجود است و در نهایت تلاش  شده است هیچ ابهامی در این تعاملات باقی نماند در مقابل ما از شرکت  مخابرات ایران و همراه اول  به عنوان عمده‌ترین مشتریان این شرکت انتظار داریم با پرداخت به موقع  مطالبات شرکت ارتباطات زیرساخت، مشکلی برای تامین منابع مالی پروژه های  حاکمیتی  این شرکت ، فراهم نکنند،چرا که در نهایت طرح هایی که در این شرکت اجرا می شود زیرساخت ارایه تمام خدمات از راه دور،  از جمله شبکه دولت الکترونیک ،آموزش از دور ،پزشکی از دور و…. است  و نقشی بسزا در تسهیل ارایه خدمات سازمان های دولتی،عمومی و خصوصی به تمامی هموطنان دارد و در صورت تاخیر و یا عدم اجرای این پروژه ها در نهایت هموطنانمان از عدم توسعه زیرساخت ها متضرر خواهند شد.
باز با اشاره به  میزان بدهی قابل توجه ۴۵۰۰ میلیارد ریالی شرکت مخابرات ایران و همراه اول  به شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: هنگامی که مشتریان شرکت مخابرات ایران  در پرداخت بدهی‌های خود   تاخیر می کنند آن  شرکت‌ ها فورا ارتباط مشتریانشان را قطع و علاوه بر جریمه حتی هزینه قطع و وصل مجدد را از آن ها  مطالبه می کند و تا بدهی خود را نپردازند. ارتباط آنها را برقرار نمی‌کند، در حالی که شرکت ارتباطات زیرساخت ضمن احترام به مشتریان خود تاکنون هیچ گاه با مشتریانش این گونه رفتار نکرده است. ضمن اینکه تمامی تبادلات ترافیکی و ارتباطات مشترکان  شرکت‌های مخابرات استان‌ها و همراه اول  در بستر ارتباطات بین شهری  و بین‌الملل ارتباط فی‌مابین اپراتورهای تلفن ثابت یا سیار و همراه اول  با دیگر اپراتورهای سیار لزوما با استفاده از شبکه  مادر مخابراتی کشور و تجهیزات و مراکز زیرساخت کشور محقق می‌شود.
معاون  توسعه مدیریت و منابع شرکت ارتباطات زیرساخت تصریح کرد: این اپراتورها  که هرسال از عملکرد مطلوب و برخورداری  از درآمدهای قابل توجه  سالانه شادمان می‌شوند قانونا بایستی حق‌السهم استفاده از شبکه مادر مخابراتی و مراکز زیرساخت انتقال ترافیک را به موقع پرداخت کنند.
وی در بخش دیگری به تلاش شرکت ارتباطات زیرساخت برای حل اختلافات و مغایرت‌ها درخصوص املاک و تجهیزات اشاره کرد و گفت: شرکت مخابرات ایران پس از واگذاری به بخش خصوصی از واگذاری بخشی از املاک، ساختمان‌ها و تجهیزاتی که بر ضوابط تعیین شده می‌بایست در حوزه حاکمیت و شرکت ارتباطات زیرساخت باقی می‌ماند، خودداری کرده است.نظرات غیرفعال است.