کد خبر: 13704

شبکه فیبرنوری، چراغ سبز ارتباطات آینده است

سینا: فیبرنوری دارای پهنای باند وسیع، فاصله دسترسی طولانی، شبکه‌ای امن و رسانه‌ای استاندارد است که تمام کشورهای توسعه یافته در صدد ایجاد شبکه سراسری با این فناوری جدید درکشور خود هستند.

به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از روابط عمومی ایرانیان‌نت، مدیرعامل شرکت خدمات ارتباطی و الکترونیکی ایرانیان‌نت اعلام کرد: اپراتور چهارم مخابراتی کشور طبق پروانه صادره از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ماموریت دارد در سال دوم فعالیت خود یک میلیون پورت پرسرعت برای اتصال منازل به سرویس‌های قابل ارایه در شبکه FTTx ازجمله اینترنت پرسرعت راه‌اندازی کند.
وی گفت: برنامه سال سوم اپراتور چهارم نصب سه  میلیون پورت و تا پایان سال هشتم، ۶ میلیون و۸۷۰ هزار پورت فیبرنوری است که برای اتصال منازل به اینترنت پرسرعت راه‌اندازی می‌شود.
رحماندوست افزود: شبکه فیبرنوری به دلیل صرفه اقتصادی آن در مقایسه با سایر شبکه‌ها به شدت مورد توجه دولت‌ها قرارگرفته و در سال ۲۰۱۲ بیش از ۵۰ میلیون کاربر پهنای باند وسیع از طریق فیبرنوری به تعداد مشترکین آن اضافه شده است.
وی گفت: آمارجهانی، تعداد مشترکین FTTH را ۶۵۰ میلیون مشترک در پایان سال ۲۰۱۲ نشان می‌دهد که رتبه اول آن را چین و رتبه‌های بعدی را به ترتبیب آمریکا، ژاپن، آلمان، فرانسه، روسیه، برزیل، کره و هند ازآن خود کرده‌اند و این درحالی است که رقابت شدیدی برای دسترسی به سریع‌ترین شبکه باند وسیع در بین این کشورها وجود دارد و سرمایه‌گذاری بسیاری در این زمینه انجام می‌دهند.
رحماندوست، دلیل گسترش سریع شبکه فیبرنوری و FTTH در سال‌های اخیر را پهنای باند وسیع، فاصله دسترسی طولانی و امنیت این شبکه دانسته و گفت: امروزه سرویس‌های ارتباطی به شکل چندرسانه‌ای (Multi media) ارایه می‌شوند و تبادل و نمایش فیلم با کیفیت بالا گسترش زیادی پیدا کرده است لذا برای دانلود یک فیلم با حجمی حدود ۵۰۰ گیگابایت با روش‌های سنتی گذشته بعضا تا چند روز و با روش‌های جدیدتر به چندساعت زمان نیاز است درصورتی که با بهره‌گیری از سرعت یک گیگابایتی تکنولوژی FTTH، این زمان به کمتر از ۵ دقیقه کاهش می‌یابد.
رحماندوست گفت: وزارت ارتباطات به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی شرایط لازم را برای ایجاد و بهره‌برداری از شبکه فیبر نوری در ایران فراهم کرده و اپراتور چهارم به عنوان مجری این شبکه سراسری  تحقق اهداف ملی آن را برای دسترسی به این فناوری درسال ۱۳۹۳ دنبال  می‌کند.نظرات غیرفعال است.