کد خبر: 8545

شبکه‌های علمی و مدارس کشور فردا افتتاح می‌شوند

سینا: شبکه‌های علمی و مدارس کشور صبح فردا، یکشنبه ۳۰ بهمن ماه سال جاری، با حضور رئیس جمهور و چهار وزیر کابینه دولت دهم آغاز به کار خواهد کرد.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، با افتتاح این شبکه‌ها، ۱۶ دانشگاه تهران برای نخستین بار به شبکه علمی کشور و ۳۲ هزار مدرسه به شبکه ملی مدارس کشور متصل خواهند شد.
علی حکیم‌جوادی رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اعلام این خبر گفت: در ماده ۴۶ بند ح برنامه پنجم توسعه بر راه‌اندازی این شبکه‌ها تاکید شده که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید این شبکه را ایجاد کند تا مراکز آموزشی و پژوهشی اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند.
وی افزود: همچنین اساس بند الف ماده ۴۶ قانون اساسی راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات است که شبکه‌های علمی و مدارس از اجزای آن هستند که ارتباط و اتصال بین مراکز آموزشی عالی و دانشگاه‌ها و مدارس را فراهم می‌کند.
حکیم‌جوادی، پهنای باند شبکه ملی اطلاعات را یک گیگابایت عنوان کرد که بر مبنای IPv6 پیاده‌سازی شده و امکان کار با IPv4 را هم خواهد داشت.
به گفته معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ۲ هزار و ۳۰۰ دانشگاه و مرکز آموزشی در کشور وجود دارد که باید تا پایان برنامه پنجم توسعه به یکدیگر متصل شوند
وی با اشاره به اینکه با راه‌اندازی شبکه ملی مدارس نیز ۳۲ هزار مدرسه به شبکه ملی مدارس متصل می‌شوند، گفت: قرار بود تا پایان سال ۸۹، ۱۵ هزار مدرسه و تا پایان سال ۹۰ باید ۳۵ هزار مدرسه به یکدیگر متصل شوند که تا امروز ۳۲ هزار مدرسه متصل شده و نهایتا تا پایان سال آینده ۷۰ هزار مدرسه به یکدیگر متصل خواهند شد.نظرات غیرفعال است.