کد خبر: 12834

سیم‌کارت در ایران ۱۹ ساله شد

سینا: امروز شنبه، ۱۹ مرداد ماه ۱۳۹۲، سیم‌کارت در کشور ۱۹ ساله می‌شود.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، ۱۹ سال پیش در چنین روزی (۱۹ مرداد ۱۳۷۳) با واگذاری چهار سیم‌کارت به کارکنان نهاد ریاست جمهوری، به طور رسمی، عرضه سیم‌کارت تلفن همراه در ایران آغاز شد.
بهره‌برداری از اولین فاز شبکه تلفن همراه کشور، در مرداد ماه سال ۱۳۷۳ در شهر تهران با استفاده از ۱۷۶ فرستنده و گیرنده در ۲۴ ایستگاه رادیویی و با ظرفیت ۹۲۰۰ شماره آغاز شد.
به دنبال استقبال غیرمنتظره و بی‌نظیر مردم از این پدیده، شرکت مخابرات ایران درصدد گسترش پوشش آن از تهران به کل کشور برآمد. بنابراین باتوجه به نیاز و تقاضای مردم به این پدیده، فعالیت‌هایی متناسب با جهت‌گیری جهانی برای توسعه شبکه تلفن همراه در اهداف عالی مجموعه مخابرات کشور صورت گرفت.
در ادامه این برنامه هیئت وزیران بنا بــه پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اساسنامه شرکت ارتباطات سیار را با سرمایه دو هزار میلیارد ریال تصویب کرد و تمامی وظایف امور ارتباطات سیار شرکت مخابرات ایران به شرکت ارتباطات سیارایران واگذار شد.
با جدی شدن خصوصی‌سازی صنعت مخابرات کشور و اهمیت حضور در بازار رقابت تجاری، این شرکت از سال ۱۳۸۶، دارای «نام»، «نشان»، «رنگ» و «شعار» تجاری وی‍ژه خود شد. همچنین در سال ۱۳۸۹ پس از خصوصی شدن شرکت مخابرات ایران، این شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شد.
هم اکنون شرکت ارتباطات سیار ایران حدود ۶۰ میلیون مشترک دارد و ۱۱۶۹ شهر و ۷۰ هزار کیلومتر از جاده های کشور را تحت پوشش قرار داده است.
ضریب نفوذ این اپراتور حدود ۷۲ درصد و ارتباط رومینگ بین‌الملل آن با ۲۷۱ اپراتور در ۱۱۲ کشور جهان برقرار است. گرچه همراه اول پیشتاز عرضه سیم‌کارت در کشور بوده است، ولی با نوسازی شبکه خود که جشن آن ۹ بهمن سال گذشته برگزار شد، بروزترین تجهیزات شبکه تلفن همراه کشور را داراست.
گفتنی است هنگامی که در سال ۱۳۷۳، همراه اول عرضه سیم‌کارت را در کشور آغاز کرد؛ ایران در منطقه پیشتاز بود و در جهان نیز تلفن همراه تکنولوژی نوینی محسوب می‌شد. نسل سوم تلفن همراه در حالی با تاخیر وارد کشور شده است که برخی کشورها در حال راه‌اندازی نسل چهارم تلفن همراه هستند.
متاسفانه علیرغم فراگیر نشدن نسل سوم تلفن همراه در کشور، مدت انحصار عرضه این نسل با اراده‌ای خارج از مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تمدید شده است.
اپراتور اول اعتقاد دارد ادامه وضع فعلی تنها محرومیت خیل عظیم مشتاقان از مواهب این تکنولوژی نوین را در پی دارد.
اپراتور اول در ادامه آمادگی خود را اعلام کرده که به محض دریافت فرکانس‌های مورد نیاز از سوی سازمان تنظیم مقررات، بخش رادیویی خود را نیز همچون بخش اعظم دیگر شبکه که برای ارائه نسل های بالاتر از قبل مهیاست، ارتقا دهد تا حدود ۶۰ میلیون مشترک اولین و بزرگترین اپراتور تلفن همراه کشور امکان برخورداری از مزایای نسل های جدیدتر (نسل ۳ و ۴) را به دست آورند.نظرات غیرفعال است.