کد خبر: 9659

سوئد مخالف تحریم هواوی و ZTE است

سینا: خانم اوا جورلینگ وزیر تجارت سوئد به اتحادیه اروپا گفت که محکومیت و به دنبال آن تحریم دو شرکت چینی هواوی و ZTE ممکن است آسیب‌های زیادی به سازندگان اروپایی تجهیزات مخابراتی وارد کند.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، این اظهارات وی درحالی بیان شده که فعالیت دو شرکت هواوی و ZTE که از بزرگترین تولیدکنندگان تجهیزات مخابراتی در چین محسوب می‌شوند، توسط مقامات قانونگذار اتحادیه اروپا مورد بررسی قرار گرفته است و آنها ادعا می‌کنند که این دو شرکت از یارانه‌های دولتی سوءاستفاده کرده‌اند.
اتهامات وارده به این دو شرکت یک پرونده بزرگ را مطرح کرده است که می‌تواند منجر به محدودیت صادرات بخش قابل ملاحظه‌ای از محصولات چینی به اروپا شود.
وزیر تجارت سوئد، درحالی که از آسیب دیدن کمپانی سوئدی اریکسون از این تصمیم نگران است، افزود: درحالی که سهم کمپانی‌های چینی از بازار تجهیزات بی‌سیم اروپا ۳۰ درصد است اما باید بخاطر بیاوریم که سهم اروپا از بازار تجهیزات بی‌سیم چین به ۴۵ درصد رسیده است.
به گفته وی، بنابراین در صورت هرگونه محکومیتی علیه آنها بیش از آنکه به این دو شرکت چینی لطمه بزند، به بازار تجهیزات مخابراتی اروپا آسیب خواهد زد.
جورلینگ گفته است حتی در صورت تائید دعوی حقوقی اتحادیه اروپا علیه این دو شرکت چینی، بهتر از موضوع از طریق مذاکره حل و فصل شود تا اینکه قوانین وارداتی خاصی روی محصولات آنها اعمال شود.
این پرونده برای نخستین بار است که مطرح شده و مقامات بلندپایه اتحادیه اروپا بدون ارایه هر گونه شکایت خصوصی از شرکت‌های یاد شده بررسی‌های بازرگانی گسترده‌ خود را پیرامون وضعیت شرکت‌های مذکور آغاز کرده‌اند.
کمیسیونی که وظیفه بررسی این پرونده را بر عهده دارد، اعلام کرده است که دو شرکت هواوی و ZTE با دریافت یارانه‌ از دولت چین موفق شده‌اند محصولات خود را ارزان‌تر از تولیدات منطقه‌ای در اتحادیه اروپا به فروش برسانند که این روند باعث ایجاد خسارات فراوان به صنعت منطقه اتحادیه اروپا شده است.نظرات غیرفعال است.