کد خبر: 10162
رئيس سازمان فناوري اطلاعات ايران:

سهم تولید ناخالص ملی از فناوری اطلاعات و ارتباطات باید به ۲ درصد برسد

سینا: معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه روزانه ۲٫۵ اگزابایت اطلاعات در دنیا تولید و روانه شبکه جهانی اینترنت می‌شود، اما در ایران در حوزه تولید محتوا و اطلاعات به خوبی عمل نکرده‌ایم، گفت: باید نهضتی در کشور شکل گیرد تا سهم تولید ناخالص ملی از فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور تا ۵ سال آینده به ۲ درصد برسد.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از واحد ارتباطات دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی، علی حکیم‌جوادی، امروز در سومین جشنواره ارزیابی وب‌گاه‌های حاکمیتی با اشاره به نوظهور بودن فناوری اطلاعات و تحولاتی که با سرعت بالا در این عرصه در حال وقوع است تاکید کرد: انقلاب فناوری اطلاعات با هیچ یک از انقلاب‌های صنعتی قابل مقایسه نیست.
وی گفت: عده‌ای فکر می کنند تمام محتوای تولید شده در شبکه جهانی اینترنت به واسطه‌ بخش‌های تجاری تولید می‌شود، اما آمارهای جهانی گویای آن است که بخشی از این محتوا توسط مردم تولید می‌شود.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به موازی کاری‌های موجود در فضای ICT کشور و با تاکید بر لزوم ایجاد نهضت فناوری اطلاعات، خاطر نشان کرد: اکنون کشوری مانند پاکستان تصمیم دارد که اقتصاد خود را از سمت کشاورزی به سمت اقتصاد الکترونیکی سوق دهد و ادعا می‌کند که ظرف ۱۰ سال آینده GDP این کشور دو برابر برابر خواهد شد، اما در کشور ما هیچ نهاد و بخشی جرات این ادعا را ندارد و برای دستیابی به این هدف گام‌های محکم برداشته نمی‌شود.
وی با بیان اینکه کشورهای مختلف دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که ICT ابزاری مهم برای رشد جوامع است، تصریح کرد: به نظر می‌رسد ما هنوز به این نقطه نرسیده‌ایم و همه ما باید کمک کنیم تا هر چه سریع‌تر به این نقطه دست پیدا کنیم.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات توسعه زیرساخت‌های ارتباطی را یکی از شاخص‌های جوامع بین‌المللی عنوان کرد که از بالاترین اهمیت برخوردار است و گفت: با وجودی که در این زمینه در ایران وضعیت نامطلوبی نداریم اما باید تلاش های بسیاری انجام گیرد تا بخشی از توسعه زیرساخت‌ها برون سپاری شود.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به طرح شبکه ملی اطلاعات که تکالیف روشنی را در این زمینه برعهده دولت گذاشته است، گفت: اکنون ایران در حال طراحی موتورهای جست‌وجو متعددی است و شرکت‌های توانمند داخلی به صورت دائم دستاوردهای خود را در این زمینه به ما اعلام می کنند. البته ممکن است این موتورهای جست‌وجو با دو جستجوگر برتر دنیا قابل مقایسه نباشند اما به هر حال می‌توانند نیازهای کشور را در این زمینه پاسخگو باشند.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ادامه داد: تا پایان سال کشور دارای یک یا دو نمونه بارز موتور جستجوی بومی خواهد بود و استفاده از سیستم عامل بومی و ایمیل های بومی نیز در دست انجام است و حدود ۸ شرکت در انتظار دریافت مجوزهای لازم برای راه اندازی ایمیل بومی هستند.
حکیم‌جوادی با اشاره به موفقیت ایران در زمینه امنیت فضای سایبر نیز گفت: ما اولین کشوری بودیم که متوجه حضور بدافزار فلیم شده و آن را اعلام کردیم؛ پس نباید توان داخلی را دست کم گرفت.
وی در پایان مشکل عمده این بخش را نبود تعامل میان دستگاه‌های مرتبط با فناوری اطلاعات و جزیره‌ای عمل کردن آن‌ها عنوان و اظهار امیدواری کرد که با راه اندازی شورای عالی فضای مجازی، نوعی یکپارچگی در این زمینه ایجاد شود.نظرات غیرفعال است.