کد خبر: 8999
پیام دبیركل ITU به مناسبت سالروز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی

زنان و دختران در عرصه ICT

سینا: دبیر کل اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) شعار جهانی سال ۲۰۱۲ به مناسبت روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی را زنان و دختران در عرصه ICT اعلام کرد.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، حمدون توره در پیام خود به مناسبت روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی گفت: ICT در ایجاد فرصت برای اقشار مختلف مردم به ویژه کسانی که آسیب‌پذیر و ناتوان هستند نقش بسزایی داشته و در عین حال چارچوب توسعه مستمر بلندمدت را تشکیل می‌دهد.
وی افزود: امسال در روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی، ما تصمیم داریم با حذف تفاوت‌های جنسیتی و توانمندسازی زنان در تحقق اهداف و آمال خود، از پتانسیل کامل ICT  به سود زنان و دختران استفاده کنیم.
توره اظهار داشت: شعار امسال WTISD، زنان و دختران در عرصه ICT است و هدف از آن حصول اطمینان از این است که این قشر برجسته که نیمی از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند بتوانند مساوی و برابر با مردان به پیش بروند.
به گفته وی، زنان بنیان و شالوده جوامع ما هستند. آنان ارکان قدرت در هر خانواده و جامعه محسوب می‌شوند. با این حال عدم تساوی زن و مرد هنوز عمیقا ریشه‌دار است. زنان و دختران از دسترسی به امور بهداشتی اولیه، آموزش و فرصت‌های شغلی برابر در کار محروم هستند. آنان در امور اقتصادی، سیاسی، تصمیم‌گیری در اجتماع با افتراق مواجه هستند و اغلب از تبعیض و خشونت رنج می‌برند. این وضعیت غیر قابل قبول است و ما باید با تمام ابزاری که در اختیار داریم به رفع آن بپردازیم.
دبیر کل ITU گفت: تساوی حقوق زن و مرد یک حق اولیه انسانی است که در منشور سازمان ملل متحد به آن اشاره شده است و این یکی از اهداف اصلی توسعه هزاره سوم سازمان ملل متحد است. ICTs ابزاری برای کمک به تسریع روند رشد در جهت تحقق این هدف محسوب می‌شود و به همین دلیل است که شورای ITU پیشنهاد کرد که امسال تلاش‌هایمان را بر امور زنان و دختران متمرکز سازیم و با استفاده از قدرت ICTs در ارایه فرصت‌های جدید دیجیتال، به سوی رفع تبعیض و تقویت زنان و دختران در دستیابی به جایگاه برحق خود و دارای حقوق برابر با مردان در دنیا حرکت کنیم. این تلاش‌ها به وسیله ICTs نه تنها از درون گهواره بلکه حتی از مراقبت‌های بهداشتی قبل از تولد باید آغاز شود و از طریق پزشکی از راه دور و سایر امکانات، به هر مادر، دختر و زن در دورترین نقاط دنیا عاید و واصل گردد.
وی ادامه داد: من از تمامی کشورها و شرکت های عضو و اعضای وابسته و نیز جامعه دانشگاهی و گروه‌های شهروندی درخواست می‌کنم که از تمامی منابع قابل تصور استفاده کنند تا مطمئن شوند تمامی زنان و دختران در هر جامعه در سرتاسر دنیا به ICTs دسترسی کامل دارند و می‌توانند خود را در زمینه اطلاعات و دانش تقویت کرده و از حقوق خود آگاه شوند و از هرگونه فرصت دیجیتالی موجود بهره‌مند شوند.
توره خاطر نشان کرد: من همچنین از سایر ذینفعان شامل رهبران سیاسی، سیاستگذاران، رگولاتورها، اپراتورها، جامعه مدنی و صنعتی درخواست می‌کنم سیاست‌ها و استراتژی‌هایی اتخاذ کنند که فرصت‌های ICT برای زنان و دختران را ارتقاء می‌دهند. دولت‌های ملی، بخش خصوصی، خیرین، جامعه مدنی و تحصیل کردگان باید نقش مهمی را که زنان متخصص می‌توانند در توسعه بیشتر ارائه خدمات در بخش رقابتی و پویای ICT ایفاء کنند، بپذیرند و از آن حمایت کنند.
وی ادامه داد: تقاضای روزافزون برای مهارت‌های ICTs در سرتاسر دنیا یک روزنه منحصر به فرد از فرصت‌هایی را فراهم می‌کند تا زنان و دختران در صنعت در جایگاه مناسب خود قرار گیرند و ابزار ضروری برای موفقیت را در اختیار آن قرار می‌دهد. بخش ICT به ویژه می‌تواند با ارائه مسیرهای پیشرفت به زنان متخصص در بالاترین سطوح تصمیم‌گیری و با تشویق زنان جوان به یافتن شغل‌های جدید در این بخش، راه را هموار سازد.
توره درخواست کرد روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی امسال را با معطوف کردن توجه ویژه به نیازهای زنان و دختران و نیز افزایش مزایای ICT برای آنان به منظور تغییر الگو در فرصت‌های ارائه شده در زمان حال و در آینده جشن بگیرید. تساوی انسان‌ها و جامعه برابر، پایه و مبنایی برای جهانی موفق و صلح‌آمیز است.نظرات غیرفعال است.