کد خبر: 11283

رگولاتوری ۹ ساله شد

سینا: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با پشت سر گذاشتن ۹ سال از آغاز فعالیت خود، وارد دهمین سال فعالیت‌اش شد.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، این سازمان پس از تغییر ساختار و اساسنامه وزارت پست و تلگراف و تلفن به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تشکیل شد تا وظیفه تدوین مقررات و قوانین حوزه فاوای کشور را برعهده داشته باشد.
محمدعلی فرقانی رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به مناسبت سالگرد این سازمان گفت: نزدیک به یک دهه از تشکیل سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی می‌گذرد؛ دهه‌ای که همزمان با تحقق اصل ۴۴ قانون اساسی و ورود بخش خصوصی در حوزه ICT، برای فعالان عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور، عرصه‌های نوینی از فعالیت رقم خورد. فضائی که در آن، صدور پروانه اپراتورهای اول، دوم و سوم تلفن‌همراه از سوی رگولاتوری، زمینه ارائه خدمات مطلوب و با کیفیت را به مردم، به عنوان اصلی‌ترین ذینفع این نهاد حاکمیتی در عرصه ارتباطات، فراهم کرد. تجربه‌ای که شبکه پستی کشور، با اعطای پروانه به شرکت پست جمهوری اسلامی ایران به عنوان اپراتور اول پست، تدوین وتصویب حدود فعالیتهای پستی و انتخاب مجری اعطای پروانه دوم و سوم پست در رگولاتوری پیش‌روی خود دارد.
او افزود: در طول ۹ سالی که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، هدایت حوزه استراتژیک ارتباطات و فناوری اطلاعات را به عهده داشته، تلاش کرده با ایجاد فضای رقابتی سالم، شفاف، منصفانه، اخلاق‌مدارانه و عادلانه در بین فعالان این بخش و جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی، سبب توسعه ICT در کشور باشد و دستاوردهائی همچون ثبت هزاران ایستگاه مرزی در ITU در راستای برقراری امنیت فضای فرکانسی کشور، اعطای پروانه شبکه علمی کشور، تهیه و امضای تفاهم‌نامه پایش و کنترل سرویسهای ارتباطی و فناوری اطلاعات با هشت دستگاه حاکمیتی، بازنگری در ضوابط و نحوه توزیع اینترنت، برگزاری اجلاس رگولاتوری‌های جنوب شرق آسیا (SATRC) به ریاست جمهوری اسلامی ایران، مبادله تفاهم‌نامه همکاری‌های عملیاتی با سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و تدوین دهها استاندارد پستی، مخابراتی و فناوری اطلاعات، تدوین و تصویب ضوابط تخصیص و استفاده از شناسه یکتای شئی (OID)، صدور پروانه فعالیت اپراتور چهارم، …. مصداق‌هائی است از نتایج تلاش‌هائی که کارکنان رگولاتوری به پشتوانه دانش و تجربه‌شان رقم زدند.نظرات غیرفعال است.