کد خبر: 7585

رگولاتوری ضوابط تخصیص و استفاده از OID را ابلاغ کرد

سینا: معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد: ضوابط تخصیص و استفاده از شناسه شی (OID) پس از تصویب در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای اجرا ابلاغ شد.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات وارتباطات رادیویی لطف‌ا… سبوحی گفت: شناسه شی یا (Object Identifier) OID یک روش کدگذاری استاندارد بین‌المللی برای تمایز بین اشیاء در فضای ارتباطات و فناوری اطلاعات است که با همکاری سازمان جهانی استاندارد (ISO) و اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) تعیین شده است.
وی با اشاره باینکه این ضوابط به منظور تعیین شرایط تخصیص شناسه شی در کشور تصویب شده، افزود: براساس درخواست اتحادیه جهانی مخابرات مبنی بر معرفی نهاد ملی ثبت بین‌المللی شناسه شی در کشور، تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران به امضا رسیده که طبق آن سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان متولی رسمی و مرجع تخصیص شناسه شی در ایران معرفی شده است.
سبوحی اظهار کرد: براساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، بررسی درخواست متقاضی برای دریافت و یا حذف شناسه شی منوط به ارایه و ارسال مستندات و مدارک معتبر به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است.
معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه رگولاتوری اختصاص شناسه به متقاضیان را منوط به احراز شرایط مطابق با دستورالعمل اجرایی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد و گفت: براساس این مصوبه دارنده شناسه باید تمامی زیرشاخه‌های شناسه واگذار شده را در پایگاه اطلاع‌رسانی به نشانی www.oid-info.org.ir یا www.oid-info.ir پس از ایجاد پایگاه اطلاع‌رسانی ثبت کند.
ایجاد این پایگاه اطلاع‌رسانی، راهبری و نگهداری اطلاعات آن براساس مصوبه مذکور به عهده سازمان فناوری اطلاعات ایران است.نظرات غیرفعال است.