کد خبر: 13196

رگولاتوری تکلیف حق‌السهم دولت از درآمدهای پیامک همراه اول را تعیین کرد

سینا: کمیسیون تنظیم مقررات تکلیف حق‌السهم دولت از درآمدهای حاصل از سرویس پیام کوتاه همراه اول را تعیین کرد.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، براساس مصوبه شماره ۱۷۲ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، باتوجه به مفاد پروانه صادر شده برای شرکت مخابرات ایران، هرگونه خدماتی که در بستر شبکه ارتباطات سیار ارایه می‌شود، از قبیل و محدود به اینترنت همراه (GPRS)، پیام کوتاه (SMS) و پیام چندرسانه‌ای (MMS) از مصادیق شق الف بند ۱۵ مصوبه شماره ۳۵ کمیسیون و در زمره خدمات تلفن همراه است.
براساس شق الف بند ۱۵ این مصوبه که به مبالغ تسهیم درآمد اختصاص دارد، شرکت مخابرات ایران باید در خدمات تلفن همراه ۲۸٫۱ درصد از درآمد خود را به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی پرداخت کند.
از آنجایی که شرکت ارتباطات سیار ایران خدمات پیام کوتاه، GPRS و MMS را جزو خدمات دیتا محاسبه می‌کرد و دولت را در درآمد حاصل از خدمات دیتای این شرکت یعنی حق‌السهم ۵ درصد از این درآمدها شریک می‌کرد، رگولاتوری در مصوبه‌ای جدید به اختلافات در این باره پایان داد.
براین اساس همراه اول موظف است حق‌السهم دولت را در تمامی خدمات ارایه شده بر بستر شبکه تلفن همراه ۲۸٫۱ درصد محاسبه کند و نمی‌تواند خدمات دیتای آن را تکفیک و تنها ۵ درصد از آن را به دولت پرداخت کند.نظرات غیرفعال است.