کد خبر: 8213

روابط عمومی وزارت ICT برخلاف اظهارات وزیر ICT رویکرد متفاوتی در پیش گرفته است

سینا: دبیر کل دومین کنفرانس بین المللی شهروند الکترونیک و تلفن همراه در حاشیه این کنفرانس انتقاد کرد و گفت: متولی اصلی مباحث الکترونیکی کشور در مهمترین کنفرانس این بخش حاضر نشد.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا) از ستاد اطلاع رسانی این کنفرانس، ‘محمد قلم چی’ در حاشیه کنفرانس ICECC2012 به خبرنگاران گفت: روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بر خلاف اظهارات مقامات این وزارتخانه به خصوص وزیر ICT که در مصاحبه های قبلی حمایت جدی خود را از دومین کنفرانس بین المللی شهروند الکترونیک و تلفن همراه اعلام کرده بودند، رویکرد متفاوتی را در پیش گرفتند و در این همایش شرکت نکردند.
وی با اشاره به ضرورت حضور مدیران و کارشناسان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این همایش گفت: ۷۰ درصد کاربردهای فناوری اطلاعات مربوط به تلفن همراه است که محور اصلی این کنفرانس است و عدم مشارکت وزارت ارتباطات در این کنفرانس قابل توجیه نیست.

وی افزود: در حالیکه وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ضمن اعلام حمایت علمی و مالی از دومین کنفرانس بین المللی شهروند الکترونیک حضور جدی در این کنفرانس داشت ، با کمال تعجب شاهد عدم حضور وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این کنفرانس هستیم.
قلم چی ادامه داد : وزارت آموزش و پرورش، شورای عالی انفورماتیک ، مرکز فناوری اطلاعلات ریاست جمهوری نیز از حامیان این کنفرانس هستند.
قلم چی گفت: علی حکیم جوادی از معاونان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از اعضای شورای سیاست گذاری دومین کنفرانس بین المللی شهروند الکترونیک بود.
دبیر کل دومین کنفرانس بین المللی شهروند الکترونیک و تلفن همراه در پایان اظهار داشت: مجوز برگزاری این کنفرانس از سوی معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور صادر شده است.
وزیر ICT در سخنان خود در مصاحبه با ستاد اطلاع رسانی این کنفرانس پیش از این گفته بود ، برگزاری کنفرانس شهروند الکترونیک و تلفن همراه حائز اهمیت بوده و از سوی این وزارت خانه حمایت می شود.
رضا تقی پور در همین رابطه تصریح کرده است: هر اقدامی که به فرهنگ‌سازی و توسعه فعالیت های الکترونیکی در کشور خصوصا در حوزه شهروند الکترونیک و تلفن همراه منجر شود طبیعتا و قطعا مورد حمایت دولت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خواهد بود.
تقی پور گفته بود: وزارت ارتباطات قطعا از دومین کنفرانس بین المللی شهروند الکترونیک و تلفن همراه حمایت می کند ، در همین راستا به همکاران مسئول در وزارت ارتباطات نیز توصیه کردیم که حضور پررنگ و موثری را در این کنفرانس داشته باشند.
وی همچنین در خصوص نحوه حمایت وزارت ارتباطات از دومین دوره کنفرانس نیز گفته بود: این همراهی شامل اپراتورهای تلفن همراه نیز می‌شود که در کنفرانس مشارکت کنند.
این که ما بتوانیم واقعا خدماتی را که به مردم ارائه می‌شود از طریق الکترونیکی شدن مدیریت آن، ارزان تر و آسان تر در اختیار مردم قرار دهیم جزو سیاست های اصلی دولت و وزارت ICT است.
حکیم‌جوادی نیز در خصوص این کنفرانس گفته بود: حمایت سازمان فناوری اطلاعات از ICECC2012 قطعی است.
دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات کشور در پی سخنان وزیر ارتباطات در خصوص همکاری و حضور موثر وزارت ارتباطات در برگزاری کنفرانس بین‌المللی شهروند الکترونیک و تلفن همراه به ستاد اطلاع رسانی کنفرانس ICECC2012 گفته بود : فناوری اطلاعات و ابزارهای فناوری همچون تلفن همراه امروزه به عنوان صنعتی پایه، استراتژیک و نوین جایگاهی ویژه در میان صنایع دارد.
امروز در نقشه جامع علمی کشور یکی از ۶ اولویت اول فناوری ها، فناوری اطلاعات است.
حکیم جوادی همچنین گفته بود : ما نمایشگاه ها و کنفرانس‌ هایی که در حوزه فناوری اطلاعات برگزار می‌شود به عنوان نقاط مثبتی می دانیم چون در وهله اول موجب فرهنگ‌سازی است و نیز موجب رونق بخشی به صنعت فناوری اطلاعات است ،که بسیار ضروری است.
حکیم‌جوادی پیش از این نیز طی نامه‌ای رسمی آمادگی خود را برای حضور در جلسات برگزاری کنفرانس ICECC2012 به عنوان عضو شورای عالی سیاستگذاری کنفرانس اعلام کرده بود.
شایعات مبنی بر این است که مخالفت روابط عمومی وزارت ارتباطات مانع از حمایت این وزارت خانه از مهم ترین رویداد موبایل ICT در ایران شده است!
این در حالی است که در این کنفرانس با وجود تحریم‌های پیاپی غرب، توانمندی های علمی متخصصان کشورمان در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات همراه در حضور میهمانان خارجی جلوه گر شده است و در شرایط فعلی جای تعجب دارد که متولی دولتی عدم حضور خود را به بهانه تصمیم گیری واحد روابط عمومی توجیه کند.نظرات غیرفعال است.