کد خبر: 16670

دولت هند وودافون را به توقیف دارایی‌هایش تهدید کرد

سینا: دولت هند تهدید کرد اگر شرکت وودافون بدهی یک میلیارد دلاری خود را پرداخت نکند، دارایی‌های این شرکت را توقیف خواهد کرد.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، هر دو طرف دولت هند و شرکت وودافون، بر سر میزان بدهی مالیاتی شرکت وودافون از زمانی که این شرکت در سال ۲۰۰۷ در هند سرمایه‌گذاری کرده، اختلاف نظر دارند.
دولت هند تلاش‌هایی در جهت تغییر قانون مالیات سرمایه گذاران خارجی داشته است و به نظر می‌رسد درحال حاضر به دنبال حل و فصل دوستانه و بستن این پرونده است.
در حال حاضر گزارش شده است اداره مالیات دولت هند با ارسال نامه‌ای به شرکت وودافون هشدار داده در صورت عدم پرداخت بدهی مالیاتی، دارایی‌های این شرکت توقیف خواهد شد.
در این نامه، اداره مالیات اعلام کرده ممکن است برای وصول تمام میزان بدهی مالیاتی شرکت وودافون، حتی از دارایی‌های این شرکت در خارج از هند نیز استفاده شود. در این نامه بیان شده “هر دارایی غیرمقیم این شرکت و یا هر دارایی که در آینده ممکن است در هند سرمایه گذاری شود، برای وصول بدهی توقیف خواهد شد.”
دولت هند اعلام کرده است معامله‌هایی که از طریق شرکت‌های تابعه در جزیره موریس انجام گرفته چون بخش عمده‌ای از شرکت در داخل هند بوده پس باید مالیات آن معامله‌ها به دولت هند پرداخت شود. به علاوه طبق قانون هند، خریدار مالیات می‌پردازد و نه فروشنده.
هلدینگ بین‌المللی وودافون BV، یک شرکت ثبت شده در هلند است. برآورد کل سهام شرکتInvestments CGP با محدودیت مواجه است. شرکت جزایر کیمن جزئی از شرکت بین‌المللی Hutchison (HTIL) بوده و شرکت Investments CGP به تنهایی مالک ۵۲ درصد از سهام Hutchison هند است.
Vodafone Essar استدلال کرده است که هلدینگ وودافون یعنی شرکت Investments CGP همانند شرکت HTIL، یک شرکت خارجی محسوب می‌شود و ساختار معامله‌های آن از طریق جزیره موریس انجام شده و سود سرمایه آن نمی‌تواند براساس قوانین داخلی هند محاسبه شود. همچنین هند و جزیره موریس از دریافت مالیات مضاعف همواره اجتناب می‌کنند پس در این صورت اعمال مالیات بر سود سرمایه در معاملاتی که درحال حاضر در جزیره موریس مشمول مالیات است برای هند ممکن نخواهد بود.
حکم دادگاه عالی در حمایت از وودافون صادر شده اما دولت پس از این حکم، قانون مربوط به مشمولین مالیات را برای معاملات مشابه پرونده وودافون تغییر داده و قصد دارد برای معاملاتی که پیش از این انجام شده هم قانون جدید را اعمال کند.
عدم وضوح حقوقی و خطر اعمال قوانین جدید مالیاتی برای معاملات پیشین، سرمایه گذاران خارجی را ترسانده است.
دولت فعلی هند، بی سر و صدا و آشتی‌جویانه قصد دارد در مورد این وضعیت اقدام کند تا آخرین گام‌های توسعه به انجام برسد.نظرات غیرفعال است.