کد خبر: 11009

دستیابی به سرعت ۵۷٫۶ ترابیت در ثانیه توسط NSN

سینا: شرکت نوکیا-زیمنس به همراه کنسرسیومی متشکل از چند موسسه تحقیق و توسعه، موفق به ارائه رکورد جدیدی در افزایش ظرفیت انتقال اطلاعات توسط نور بر بستر فیبر نوری چند حالته به صورت تجاری شده است.

به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)^ در حالی که سرعت کنونی انتقال اطلاعات نوری به صورت تجاری ۹٫۶ ترابیت در ثانیه است، با افزایش ۶ برابری سرعت انتقال اطلاعات نوری به سرعت ۵۷٫۶ ترابیت در ثانیه رسیده است.

در این تکنیک از spatial multiplexing بر بستر فیبر نوری چند حالته استفاده شده است و این افزایش ظرفیت در کنفرانس مخابرات نوری اروپا (ECOC) مورد تایید قرار گرفته است.

به گفته مدیر تحقیق و توسعه شبکه‌های نوری شرکت نوکیا-زیمنس، با این میزان سرعت انتقال اطلاعات می‌توان روی یک فیبر نوری دو برابر ظرفیت مورد نیاز جمعیت ۷ میلیاردی جهان برای برقراری تماس تلفنی همزمان را تحت پوشش قرار داد اما این ابتدای راه است و تا سال ۲۰۲۰ ما قادر به افزایش ۱۰۰ برابری این ظرفیت خواهیم بود. این بدان معناست که یک فیبر نوری ظرفیت لازم برای انتقال ۴۰ میلیون کانال تلویزیونی همزمان را دارد.

علاوه بر این انتظار می‌رود استفاده از تکنولوژی spatial multiplexing تاثیر زیادی بر اقتصاد جهانی خواهد داشت. به عنوان مثال شرکت‌های تجاری که از فرکانس بالا استفاده می‌کنند و به ارتباطات سریع دیتا متکی هستند، با کاهش تاخیر اطلاعات نوری سودآوری بیشتری خواهند داشت.

دستیابی به این تکنولوژی توسط کنسرسیوم ModeGap صورت گرفته است که شامل NSN، دانشگاه Southampton و دانشگاه صنعتی Eindhoven و چند شرکت دیگر استو.

بخشی از سرمایه‌گذاری در این پروژه توسط اتحادیه اروپا و تحت برنامه هفتم این اتحادیه صورت گرفته است و جزئیات فنی این پروژه در کنفرانس مخابرات نوری اروپا (ECOC) در آمستردام ارائه شد.نظرات غیرفعال است.