کد خبر: 8766
تصویب اصول پروانه شبکه دسترسی کاربران با استفاده از فیبر نوری در کمیسیون تنظیم مقررات

جزئیات پروانه ۱۰ ساله اپراتور چهارم منتشر شد

سینا: کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات دی ماه امسال مجددا اصول حاکم بر پروانه ایجاد و بهره‌برداری از شبکه‌های انتقال داده نوری و دسترسی کاربران با استفاده از فیبر نوری را بررسی و مفاد آن را اصلاح و تصویب کرد.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، موضوع این پروانه، ایجاد و بهره‌برداری از شبکه‌های انتقال داده نوری و دسترسی کاربران با استفاده از فیبر نوری است و دارنده پروانه موظف است شبکه دسترسی نوری را در دو سطح شهرهای منطقه تحت پوشش و برای کاربر نهایی مبتنی بر فناوری FTTX ایجاد کند.
براساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، منظور از فناوری FTTx استفاده از فیبر نوری برای اتصال ترمینال ورودی ساختمان‌ها، منازل، دفاتر کار و تجهیزات شبکه به نقاط شبکه انتقال داده نوری است و کابل‌کشی داخل این مکان‌ها شامل شبکه نمی‌شود.
بر این اساس، در شبکه دسترسی، در فواصل کمتر از ۲ کیلومتر و حداکثر برای ۵۰ درصد کاربران انتهایی، دارنده پروانه می‌تواند از فناوری‌های غیرفیبر و یا ترکیبی استفاده کند و در سایر موارد خاص منوط به تصمیم کمیسیون خواهد بود.
دارنده پروانه اپراتور چهارم موظف به ارایه خدمات بر بستر FTTx برای کاربر نهایی است و این خدمات برحسب درخواست کاربر می‌تواند ایجاد دسترسی نوری تا خانه (FTTH)، ایجاد دسترسی تا کابینت دفتر کار (FTTO) یا ایجاد دسترسی نوری تا ساختمان (FTTB) باشد.
مدت اعتبار پروانه این اپراتور از زمان صدور به مدت ۱۰ سال و قابل تمدید برای سه دوره ۵ ساله است و دارنده آن می‌تواند خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات شامل خدمات صوت، داده و تصویر و یا ترکیبی از آنها را با رعایت مقررات و دستورالعمل‌های مربوطه از طریق شبکه خود به کاربران ارایه کند.
تاریخ شروع بهره‌برداری تجاری شبکه موضوع پروانه حداکثر ۱۸ ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن موافقتنامه است و کمیسیون تنظیم مقررات از تاریخ صدور ۴ سال دوره حفاظت برای آن در نظر گرفته است بطوریکه پروانه جدیدی برای ایجاد شبکه مشابه موضوع پروانه صادر نخواهد کرد اما از پایان سال چهارم تا پایان سال هفتم، رگولاتوری براساس تشخیص کمیسیون تنظیم مقررات می‌تواند در استان‌هایی که دارنده پروانه به حداقل ۵۰ درصد تعهدات توسعه و اجرای خود عمل نکرده باشد، پروانه‌های جدید با موضوع مشابه این پروانه صادر کند.
حداکثر تعداد پورت دایری این اپراتور در طول مدت اعتبار اولیه پروانه، ۱۰ میلیون پورت است و افزایش آن به تصمیم کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات بستگی دارد.
منظور از پورت دسترسی، امکان ایجاد دسترسی برای کاربر نهایی با حداقل سرعت ۲۰ مگابیت بر ثانیه و قابل توسعه تا ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه است.نظرات غیرفعال است.